Odpovědi kandidátů, díl 05: BYTY
Odpovídající byli omezeni rozsahem 1000 znaků a byli vyzváni k co možná nejkonkrétnějšímu vyjádření. Webové adresy uvádíme u těch kandidátů, kteří si je přáli zveřejnit.
01 Česká strana sociálně demokratická (ČSSD): JUDr. Ondřej Veselý; http://jihocesky.cssd.cz/
Jsem přesvědčen, že město by si ve svém vlastnictví mělo nechat pouze cca 700 bytů s menší podlahovou výměrou (kolem 50 m2), pro uspokojování sociálních potřeb. Dále by mělo podporovat výstavbu nájemních bytů za nižší cenu, které v Písku chybí. V otázce postupu takové podpory si dovolím odkázat na náš program, kde je vše podrobně popsáno v části Rozvoj města, oblast bytové výstavby.
Vedle toho se bude město muset snažit získat další podpory pro revitalizaci panelových sídlišť, a tam, kde již začala (sídliště Portyč), vytvořit dostatečný poradenský servis pro možné příjemce dotací, tedy společenstva vlastníků.
Poslední zmínka se týká DBS, která bude muset svou činnost více zaměřit na klientský přístup. DBS má být poradním místem nájemníků městských bytů a společenství vlastníků jednotek, samozřejmě se zachováním efektivní správy městských bytů. Nejsem však přesvědčen, že by činnosti DBS prospěla změna na jiný typ organizace (například obchodní společnost) a vzhledem k tomu, že máme zájem zachovat poměrně velký počet bytů ve vlastnictví města, není podle mého názoru na místě uvažovat ani o jejím zrušení.
02 Občanská demokratická strana (ODS): Ing. Miroslav Sládek; www.odspisek.cz
V bytové politice žádné změny nepřipravujeme.
Prodej bytů z majetku města podpoříme jen za tržní ceny bytů.
Zprofesionalizujeme činnost Domovní a bytové správy, vypíšeme nové výběrové řízení na pozici ředitele, převedeme DBS z příspěvkové na obchodní společnost za účelem zprůhlednění jejího hospodaření.
Nájemné v městských bytech nebude asociální. Podpoříme rodiny s dětmi a sociálně potřebné.
03 SNK – Evropští demokraté (SNK-ED): Eva Vanžurová, Tomáš Dušek; www.snkedpisek.cz
V současné době je potřeba řešit velké množství volných bytů, vracejí se velké byty, přibývá neplatičů, podle mne je z hlediska počtu bytů otázka bydlení vyřešena, samozřejmě zůstává otázka bydlení pro sociálně slabé.
04 Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (KDU-ČSL): Ing. Jaroslav Procházka
Město by mělo mít ve svém vlastnictví a s přijatelným částečně dotovaným a odstupňovaným nájemným startovací byty pro nová a mladá manželství, jejichž finanční a sociální situace neumožňuje plné vlastní či nájemné bydlení. Dále by měly být k dispozici byty pro tzv. nepřizpůsobivé občany a nouzová ubytování pro bezdomovce.
Jinak jsme přesvědčeni, že ve městě je postaveno dostatečné množství nových a moderních bytů, takže si současní nebo příchozí obyvatelé mají možnost tyto byty zakoupit.
05 Věci veřejné (VV): Luboš Pňáček; www.veciverejne.cz
Budeme podporovat výstavbu bytů pro mladé rodiny a pro skupinu obyvatel, která si není schopna z důvodu svého nízkého příjmu pořídit nebo udržet bydlení v tržním sektoru. Reforma DBS? Dejme slovo lidem. Referendum. My, občané Písku, si sami rozhodneme o reformě. Neváží-li si někdo nájemného bytu a neudržuje jej a devastuje, ztrácí nárok na poskytnutí. Jsem pro odebrání a úhrady škod. Bývalá kasárna nabízejí mnoho řešení.
06 Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ): Vratislav Prouza; www.spozpisek.webnode.cz
Město by mělo držet malometrážní nájemní byty pro sociálně slabší, urychleně doprodat za rozumné ceny zbývající byty současným nájemníkům a reformovat DBS na organizaci zajišťující především správu a údržbu domů a bytů za úplatu. Zároveň by bylo dobré promyslet i další možné aktivity DBS přinášející finanční zdroje.
07 Strana svobodných občanů (SSO): Mgr. Tomáš Poskočil; http://www.svobodni-pisek.cz
Podpoříme privatizaci volného bytového fondu.
V maximální možné míře urychlíme deregulaci nájemného.
Důsledně budeme dbát na dodržování pravidel v městských bytech. Slušné nájemníky či spoluvlastníky nelze diskriminovat. Kdo nedodržuje pravidla, bude odkázán do méně vyhovujícího prostředí.
08 Volte Pr. Blok – nepodařilo se kontaktovat
09 Volba pro město (VPM): Ing. Vojtěch Bubník; http://vpmpisek.cz
Domníváme se, že masivní privatizace bytů byla již ukončena. Město si musí ponechat jistý bytový fond pro řešení sociálních problémů. K tomu přistupuje ukončení deregulace nájmů a tím i vlastnictví bytů nemusí být poté ztrátové. Může v budoucnosti býti i dalším zdrojem do rozpočtu města. Správa městských bytů musí být efektivní. Zda to bude formou městské organizace, či realitní kanceláře, musí být předmětem objektivního zkoumání jednoznačně z hlediska výhodnosti pro město.
10 TOP 09 – odmítli odpovídat
11 Sdružení nezávislých kandidátů s podporou Strany zelených (SNK+SZ): MUDr. Pavel Buček, Marek Anděl
Město by se nemělo zbavovat malometrážních bytů. Považujeme za vhodné pokusit se o výstavbu, případně rekonstrukci bytových jednotek cenově dosažitelných pro mladá manželství a rodiny.
12 Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM): Karel Vodička
Jsem rád, že máme za sebou prodeje bytů. Někteří mluví o privatizaci, ale město není stát a privatizace znamená odstátnění. Proto odmítám všechny spekulace o provádění privatizace bytů. Vždy se jednalo pouze o smluvní vztah mezi právnickou a fyzickou osobou podle platných pravidel. Historie nás učí, že obce již v dávné minulosti měly „chudobince“ pro ubytování sociálně slabých, nezaměstnaných nebo nepřizpůsobivých občanů. Myslím, že v dnešní době by město mělo mít nejen byty pro sociálně slabé rodiny a seniory, ale také startovací byty pro mladá začínající manželství. Náplň práce DBS se mění a DBS se musí přizpůsobit podmínkám dnešní doby. To nic nemění na jejich poslání, řádně se starat o svěřený majetek města.
13 Strana soukromníků ČR (SSČR): Ing. Milan Kolísek; http://www.soukromnici.cz
Zde bude nutno počkat na výsledky uvolnění regulovaného nájemného bytů, které podle našeho názoru zásadně ovlivní tržní ceny nájmů i prodejů bytů. Podporovat prodej městských bytů do osobního vlastnictví nájemníků. Přehodnotit prodej městských pozemků určených k bytové výstavbě.
Předchozí odpovědi najdete na tomto webu:
odpovědi č.1: ROZPOČET
odpovědi č.2: PROJEKTY
odpovědi č.3: VEDENÍ A OBČANÉ
odpovědi č.4: INFORMACE
Související články:
V Písku 31.12.2010 končí regulované nájemné v obecních bytech. Bude se zdražovat?
Diskuze k článku
Stanovisko publikované 22.9.2010 na stránkách města Písek –
Vzhledem k častým dotazům, jak bude upraveno nájemné v městských bytech od 01.01.2011, kdy skončí platnost regulace nájemného, vysvětlujeme:
nájemné v bytech, kterých se regulace týkala, zůstane beze změny (tj. 45 Kč/m2/měsíc I.kat., 42 Kč/m2/měsíc II. kat., 38 Kč/m2/měsíc III.kat., 35Kč/m2/měsíc IV. kat.). Obecně lze říci, že nájemné v bytech, na které se vztahovala regulace nájemného, lze za platnosti nájemní smlouvy zvýšit pouze po dohodě pronajímatele s nájemcem.
Případné dotazy zodpoví p. Houdek, vedoucí právního odd. DBS Písek, tel.: 382789016 nebo pí. Sušická, vedoucí odboru RIMM Městského úřadu Písek, tel.: 382 330 216
Kateřina Sušická
vedoucí odboru rozvoje, investic a majetku města
Kdo z politiků to vlastně slibuje ústy městských úředníků a kdo tento závazek po volbách dodrží?
Další podrobnosti v článku – V Písku 31.12.2010 končí regulované nájemné v obecních bytech. Bude se zdražovat?
Písek patří do kategorie měst, kde k úplné deregulaci nájemného má dojít od 1. 1. 2011. O jeho budoucí výši rozhodnou tedy v prosinci nově zvolení zastupitelé v podzimních komunálních volbách. Ptáme se jich tedy před volbami, co budou od 1.1.2011 prosazovat. Podle české televize bude nárůst nájemného v píseckých obecních bytech činit 62,3 %.