Miroslav Krejča: Prezidentská volba potřetí
Senátor Miroslav Krejča nám do redakce zaslal e-mailem svůj příspěvek k volbě prezidenta: Třikrát a dost? Do třetice všeho dobrého? Do třetice všeho zlého? Prostě se jen potřetí v průběhu prvního měsíce nového roku mám potřebu vyjádřit k přímé volbě prezidenta ČR, která dospěla do finále. Trochu mne mrzí, že závěr volební kampaně byl poznamenám některými podpásovkami jednoho z prezidentských týmů – od dezinformací až po vědomé lži...
Po týdnu jednání mimo republiku jsem se na jeden pouhý den (abych vyměnil košile, ale také abych vhodil do urny svůj hlas) vrátil do Česka a do Písku. V Písku jsem narazil na stejnou sněhovou a ledovou spoušť jaká byla, když jsem před týdnem odlétal do Štrasburku. Ještě, že nám meteorologové slibují oteplení, radnice už v tom asi nic neudělá – má na starosti určitě důležitější záležitosti. V Česku jsem pak narazil na dva znesvářené tábory prezidentských fanoušků, takže také nic moc.
Kdo bude od 8. března nástupcem Václava Klause je jasné, do jaké míry to bude změna k lepšímu ukáže čas. I když jsem v prvním i druhém kole dal hlas někomu jinému, je a bude Miloš Zeman i mým prezidentem. To je realita. Jenom mě tak trochu mrzí, že závěr volební kampaně byl poznamenám některými podpásovkami jednoho z prezidentských týmů – od dezinformací až po vědomé lži. Myslím, že vyhrocená situace okolo voleb si v lecčems nezadala s tolik kritizovanou atmosférou, ve které proběhla předchozí volba prezidenta. Nepochopil jsem ale ani hodnocení kandidátů z úst premiéra Petra Nečase. Jestli někdo rozděluje a destabilizuje naši společnost, je to především on a jeho vláda.
Pomalu si zvykáme, že v tomto státě bude jeden chytrý a vzdělaný (nebo několik málo vyvolených), ti ostatní pak mírně či více retardovanými. Už první dělení proběhlo – na profesionály a amatéry. Ale možná tomu tak skutečně je. Miloš Zeman si jako jeden z mála našich polistopadových politiků prošel dvěmi vysokými ústavními funkcemi – jako předseda dolní komory Parlamentu ČR a jako premiér. Takže má zkušenosti a kvalifikační předpoklady pro výkon funkce prezidenta. Miloš Zeman si rozhodně zasloužil satisfakci za zradu od svých stranických souputníků – otázkou je, jestli zrovna v této podobě. Lze ale očekávat nějakou výraznější změnu v dosavadní politice hlavy státu? Václav Klaus i Miloš Zeman měli a mají hodně společného. Ale jak se říká – čas ukáže. Hlavně, že Václav Klaus nemusí emigrovat.To by byla pak pro nás byla ta skutečná rána, ne výsledky prezidentské volby.
Miroslav Krejča, leden 2013