Přihlášení

Co nyní Písek čeká? Odpovídá senátor Miroslav Krejča

6. 4. 2011 | Zdenka Jelenová | Diskuze (3) | PÍSECKÝ HYDEPARK

Na výzvu Píseckého světa k diskusi o dalším řešení situace v zastupitelstvu po odchodu ODS z koalice reagoval také člen zastupitelstva za ČSSD a senátor PČR Miroslav Krejča. V poměrně podrobném textu se snaží mimo jiné najít příčiny, které vedly k rozpadu koalice: "Nelze jednoho z koaličních partnerů upřednostnit a druhého potlačovat."

Pokusím se reagovat na poslední „vnitropolitický“ vývoj a události v Písku. Jedná o zcela osobní názor.

Na jednu stranu je mi z toho smutno – ne kvůli některým přímým aktérům tohoto dění, ale kvůli občanům, kteří možná měli o dalším směřování svého města a fungování jeho samosprávy poněkud jiné představy, které vtělili do své volby v říjnu loňského roku. Na druhou stranu je to ale pro mne bohužel i určitá satisfakce (byť hořká), protože již při jednáních v loňském roce o variantách koaličního uspořádání jsem upozorňoval na slabiny modelu, který byl nakonec vybrán. Nelze jednoho z koaličních partnerů upřednostnit a druhého potlačovat. To je okamžitě zdrojem určité nerovnováhy, která se velice snadno překlopí do nedobrých vztahů uvnitř takovéto koalice. Být koaličními partnery znamená i určitou vyváženost a vyrovnanost vzájemných vztahů, která měla v tomto případě být formálně vyjádřena i v obsazení funkcí starosty a místostarostů. K tomu tak ale nedošlo, a může to být tak jedním z důvodů současných problémů. Tím druhým důvodem pak může být nerespektování určité politické profilace (i když osobně nezastávám princip pravo-levé optiky, ale upřednostňuji dělení na poctivé a nepoctivé, schopné a neschopné, líné a pracovité, chytráky a hlupáky, a tak podobně). No a tím třetím důvodem pak mohly být i určité osobní animozity, které by ale v politickém životě měly být maximálně upozaděny. Žádná koaliční smlouva pak nemůže nahradit kvalitní osobní vztahy, určitou politickou vyzrálost a hlavně společenskou odpovědnost.

Co nás nyní čeká? Scénářů dalšího možného vývoje je vícero. Zbytek koalice po odchodu ODS (ČSSD + VPM) bude dál pokračovat v tomto uspořádání a spoléhat na podporu svých návrhů od zastupitelů ostatních stran. Nebo se tato dvojkoalice nebude bát požádat veřejně o podporu např. zastupitele za KSČM. V obou těchto případech je ale nutné přistoupit k rekonstrukci městské rady, se kterou ale musí vyslovit souhlas většina všech zastupitelů, tj.minimálně 14 zastupitelů z celkových 27. Případně může být s hlasováním o některé zásadní otázce (třeba hned při opakovaném projednávání rozpočtové změny v rámci mimořádného jednání zastupitelstva tento čtvrtek) spojena i otázka vyslovení důvěry či nedůvěry současnému vedení radnice založeného na spolupráci ČSSD a VPM. A nebo může tato okleštěná koalice přiznat svoji určitou porážku a buď odejít z písecké politické scény přímo, nebo vyzvat všechny politické strany zastoupení v zastupitelstvu města k jednání o další budoucnosti a směřování Písku. Tím jsou v podstatě možnosti současné koalice vyčerpány.

Druhá strana, tj. opozice posílená nyní o zastupitele za ODS, má těch možností poněkud méně. Navíc je postižena syndromem určitého komplexu animozit, vyvolaných při štěpení původní ODS spojeném s odchodem řady členů této strany do jiné „politické stáje“. Mohou se ale nyní sjednotit a navrhovat odvolání vedení a rady města (otázkou ale je, jestli sjednocení za účelem nějaké destrukce je též dostatečně kvalitní sjednocení i za účelem budování a rozvoje), mohou nepodpořit opakovaně předkládanou rozpočtovou změnu (což by asi vedlo k relativně rychlému pádu koalice a vedení města), mohou bojkotovat rekonstrukci městské rady. A nebo mohou vstřícně vyzvat k jednání zástupce všech stran zastoupených v zastupitelstvu o další budoucnosti a směřování města. Co a kdo v této situaci udělá, bude výrazem vyzrálosti, politické dospělosti a odpovědnosti vůči občanům. Případný výsledek je ale také závislý na tom, zda je KSČM opozicí, nebo skrytou součástí koalice, a jak k této straně budou přistupovat ostatní zastupitelé.

Nezúčastnil jsem se ani nedělního jednání klubu ČSSD, o pondělním jednání ODS jsem se dozvěděl zprostředkovaně skrze média, nezúčastním se ani čtvrtečního mimořádného jednání zastupitelstva. Vše z pracovních důvodů souvisejících s výkonem funkce senátora. Na jednu stranu mě mrzí, že nemohu být u těchto pro moje město dramatických okamžiků přímo. Na druhou stranu mi to ale umožňuje zachovat si určitý odstup a možná i nadhled. V každém případě je zapotřebí ale hledat řešení, které bude optimální pro Písek a jeho občany. Zda a jak to bude vyhovovat některým zastupitelům, je v tomto případě naprosto nepodstatné. Proto já osobně preferuji to, co může učinit za této situace jak koalice, tak opozice. A to sednout za jeden stůl a v klidu a bez emocí, zcela pragmaticky hledat řešení optimální pro Písek a jeho další rozvoj. Dohodnout hlavní směry dalšího rozvoje města a teprve pak uvažovat o těch, kterým by byla svěřena úloha je za kontroly, ale i podpory ostatních realizovat. Jinak bude politická situace ve městě i nadále vyhrocená a nestabilní. A doplatí na to především samotní občané.

Podstatné je to, že se musíme přestat zaobírat prkotinami a že se musíme soustředit konečně již na skutečně koncepční záležitosti. A těch zásadních zase tak moc není. Je jím např. další osud Sladovny, podpora vzniku Technologického parku v Žižkovo kasárnách, optimální dopravní spojení Písku s okolními městy a regiony, skutečná podpora co nejširšího spektra podnikatelských aktivit, efektivní naložení s nevyužívaným a neudržovaným městským majetkem apod. A to, s čím se setkáváme při každodenním životě v městě, ať už je to kvalita životního prostřední, stav a údržba komunikací a chodníků, kultura, sport, bezpečnost občanů, propagace města apod., se musí stát naprosto běžným standardem, který budou automaticky zajišťovat příslušné organizace a osoby, a který nebude předmětem neproduktivních politických šarvátek.

Miroslav Krejča, 5. dubna 2011

0
0

Diskuze k článku +

6. 4. 2011 (19:06)  –  Luděk Blaha

0
0

To už je hodně vysoká politika, když v poměrně vypjaté době získává zastupitel nadhled tím, že se jednání vůbec nezúčastní.
Ale pan senátor má recht. Například manželské problémy se nejlépe řeší tak, že se člověk vůbec nesezdá.

Odpovědět

7. 4. 2011 (12:23)  –  v.

0
0

a vůbec se nám pan senátor nějak vyjadřuje k věci…že by přebarvoval a chystal se zaujmout ještě nějaký flek, když už ten socanskej post má. Už se vyjadřoval k Šumavě a teď věděl dopředu, že to nedopadne v koalici, jó páni jsou holt páni, říkávala babička.

Odpovědět

8. 4. 2011 (11:00)  –  smutný senátor

0
0

Mně připadá smutný přijmout post zastupitele a ještě k tomu koaličního a pak machrovat z postu senátora s nadhledem… Buď pracujte v zastupitelstvu (což asi obnáší víc než jen dojít na jeho samotné jednání) a pak pište především z této pozice nebo odstupte.

Odpovědět

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.