Přihlášení

Co a jak chceme dávat do pořádku

6. 10. 2010 | Lukas Tramba | Diskuze (0) | PÍSECKÝ HYDEPARK

V souvislosti s naší kampaní před nadcházejícími komunálními volbami se často objevuje otázka co a jak chceme dávat do pořádku.

Myslíme si, že je to otázka důležitá a že právě to, že na ni máme odpověď nás odlišuje od ostatních kandidujících stran. Proto uvádíme několik praktických případů řešení, která chceme prosazovat, pokud ve volbách uspějeme.
Základní věcí, kterou musíme řešit jako první, jsou finanční zdroje města na příští roky. Protože bychom město neradi zadlužili, budou zdroje tvořit především pravidelné příjmy města, příjmy z prodeje přebytečného majetku, zlepšení hospodaření městských podniků, úspory z redukce a dalšího nevytváření nadměrných kapacit městem dotovaných zařízení v oblasti sportu, kultury atd. a z provozních úspor. Pokud u Vás ve volbách uspějeme pak ihned po volbách musíme vše spočítat a dohodnout se s koaličními partnery, které problémy a projekty ve městě budeme řešit a dohodnout finanční rámec, kolik na to lze uvolnit ve volebním období městských prostředků. Žádné projekty ani podobu jejich řešení předem nefavorizujeme ani nevylučujeme.
Například u budování parkovacích domů (halových garáží) ve středu města připadá v úvahu hned několik variant, např. na rohu Komenského a Žižkovy ulice, namísto sportovní haly, pod Velkým náměstím, na Fügnerově náměstí, pod vnitroblokem Budovcova atd. Bude třeba vypracovat odborné podklady, nakolik jsou tyto varianty realizovatelné ze stavebního hlediska (geologické průzkumy, zakládací podmínky, archeologické nálezy, vlastnictví pozemků a možnost jejich získání), kolik stojí jejich realizace, jak velká kapacita se tím vytvoří, určit pořizovací náklady na jedno parkovací místo, odhadnout, jak dlouho potrvá příprava a realizace staveb, provozní náklady, náklady na údržbu, návratnost investice, možnost zapojení soukromých prostředků do stavby či do provozu, jiné výhody, které realizace přináší (např. u Velkého náměstí neustálá možnost provádět na povrchu akce za účelem oživení centra a cestovního ruchu či možnost sestěhování městského úřadu do jednoho komplexu budov – zajištěním parkování úředníků a návštěvníků), stanovit kritéria pro rozhodování o pořadí realizace, zjistit názor veřejnosti a pak rozhodnout, která stavba bude realizována jako první během příštího volebního období. Zároveň s touto otázkou musí být řešen i nový systém dopravy a parkování v centru města, ten dnešní je už 20 let starý a nevyhovuje. Nejprve však bude nutné rozhodnout o parkovacích domech, od toho se odvine další úprava.
Stejně tak u plaveckého bazénu přichází v úvahu několik možností rekonstrukce stávajícího bazénu, rekonstrukce stávajícího bazénu s doplněním parkovací kapacity, stavba nového bazénu na zelené louce, stavba bazénu spolu s novou sportovní halou u Sv. Václava jako jednoho společného zařízení, odlišné může být i samotné vnitřní provozní zaměření, od obyčejného bazénu přes akvapark pro větší region až po lázeňský provoz zaměřený také na welness, procedury apod. I zde se budou muset porovnat náklady na výstavbu, vzít v úvahu konkurenci a spádové území, ale zejména provozní náklady, udržitelnost, využití apod. Pokud se rozhodneme pro nový objekt v jiné lokalitě, musíme zároveň i vyřešit , co se stávajícím areálem. Příklady z Německa, ale i z Prahy, Liberce nebo Gmündu dokazují, že alespoň provozní soběstačnost obdobných zařízení je dosažitelná.
To samé u nové knihovny či společenského centra na Alšově náměstí. Musíme v první řadě posoudit, zda není možno využít úsporněji existujících kapacit nebo je získat levnější rekonstrukcí např. domu v Karlově ulici nebo bývalého okresního úřadu po možném sestěhování všech úředníků města do budov na Velkém náměstí nebo ve Sladovně, znovu zvážit i koupi domu, se kterým knihovna dnes sousedí.
U sportovní haly musíme posoudit možnost rekonstrukce stávající haly (včetně sokolovny) a porovnat ji s přesunem všech činností do nové haly ke Sv. Václavu s případným zapojením výnosu z prodeje stávající haly a sokolovny např. pro halové garáže jako prvního vkladu na budování nové haly.
U kasáren budeme v první řadě muset prozkoumat, zda uzavřenou smlouvu nelze změnit, aby město získalo větší vliv na rychlost a výslednou podobu rekonstrukce.
U koncesní smlouvy na vodovody a kanalizace chceme namísto dosavadního křiku některých zastupitelů spočítat konkrétní částky navýšení stočného ze střech a ploch pro podnikatelské subjekty a nabídnout jim řešení v podobě vylepšení sítí veřejných vodovodů a kanalizací v bezprostředním okolí jejich podniků alespoň v částce tohoto navýšení. Zcela v souladu se zákonem a vyhláškami chceme dořešit otázky stočného z lesů na Americe (Na Trubách), myslíme si, že soutěží v koncesním řízení získaný investiční fond města na příštích 15 let je dostatečný na to, aby umožnil trvalé řešení tohoto problému oddělením kanalizace pro dešťovou vodu v příslušném úseku.
Příklady, že máme vše promyšleno, bychom mohli uvádět ještě dlouho. Společné jim je to, že jde vždy o řešení problémů strategická, systémová, transparentní a dlouhodobá, aby se problémy vyřešily a aby se k nim už nikdo nemusel vracet, aby fungovala. Navíc musí být zkoumána i návaznost projektů a plánů na ostatní majetek a provoz města a musí být volena řešení pro město ze všech ohledů nejvýhodnější. Přesně taková řešení, dříve v Písku v komunální politice běžná, městu v právě končícím volebním období chyběla.
Součástí našich řešení je samozřejmě i model řízení těchto procesů, aby do nich byli více zapojeni občané, opozice a také úředníci města. Musí být určena i konkrétní zodpovědnost osob za jednotlivé projekty.
První rok nového období na radnici bude muset být proto věnován z větší části průzkumným a projektovým pracem, protože dobře připraveno není téměř nic, ale myslíme si, že vše lze ještě dohonit. Tedy lze, pokud to dovolí výsledek voleb. Zmeškat další volební období si už Písek podle nás nemůže dovolit. Proto prosím volte ty strany a kandidáty, jež kvalitní řešení nabízejí a dávají záruky, že je dokážou uskutečnit.

Kandidáti SNK ED

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.