Ad Deficitní rozpočet města – opozice PRO – KSČM
Na zasedání zastupitelstva 8. března byla jako bod č. 2 schválena rozpočtová opatření, jež prohlubují plánovaný SCHODEK letošního rozpočtu města Písku na 365 milionů korun. Pro hlasovalo 15 zastupitelů (z celkových 27). Zastupitelé za KSČM radniční koalici při hlasování o deficitním rozpočtu podpořili. Karel Vodička (KSČM) vysvětluje:
- · Deficitní rozpočet – názor Petra Hladíka (KDU-ČSL)
- Deficitní rozpočet – vyjádření místostarosty Knota
- Piráti vzkazují radniční koalici: Hospodařte zodpovědně
Před tím, než se rozhodneme jak budeme hlasovat v důležitých otázkách rozvoje našeho města, vždy svolám náš klub. Tady je nutné si vysvětlit a zdůvodnit své názory na věc a tak tomu bylo i tentokrát. Rozpočet města je poměrně složitý, zvláště probíráte-li ho po jednotlivých položkách. Nakonec jsme se shodli na tom, že zastupitel jako místní politik musí nasbírat informace ze svého okolí a také odborné informace, tyto vyhodnotit a přiklonit se k tomu, co považuje za nejlepší řešení. Finanční výbor je poradní, odborný orgán zastupitelstva a zcela správně poukázal na možné dopady vysokého schodku v rozpočtu. My ale musíme naslouchat taký dalším odborníkům, ale také veřejnosti, řešit problémy ve školství, dopravě a mnoho dalších.
Štěstí přeje připraveným, a proto musíme mít připraveno k realizaci více aktivit, předfinancovat je a když získáme dotaci, akci můžeme dokončit a přijatá dotace nám sníží schválený schodek rozpočtu. V případě že dotaci nezískáme, přehodnotíme rozpočet a akci pozastavíme a tak se schodek rozpočtu ke konci roku sníží. Nyní je doba, kdy budeme debatovat, zda je pro letošní rok důležitá oprava atletického stadionu za asi 20 milionů nebo přeložení trafostanic v průmyslové zóně za 2 miliony či zahájit stavební úpravy chaty Živec za 5 milionů. To jsou ty rezervy, které jsou narozpočtovány a v případě potřeby se vypustí z rozpočtu pro tento rok a sníží tak schodek rozpočtu. Pokud ovšem získáme dotace na vybavení škol a nové knihovny.
Zastupitel musí být odpovědný za své rozhodování, musí pochopit sestavování rozpočtu v širších souvislostech a to jak v časových, tak i věcných a podporovat jen věci které jsou pro město potřebné. Rozpočet města musí být „pružný“ aby mohl reagovat na změny které přicházejí.
Karel VODIČKA, KSČM
JAK KDO HLASOVAL O ZVÝŠENÍ DEFICITU ROZPOČTU MĚSTA PÍSEK NA ROK 2018 NA ČÁSTKU 365 436 982 Kč
Diskuze k článku
Že všeho úplně nejvíc nejlepší je, když je člověk za svoje rozhodování odpovědný svým vlastním majetkem.
Třeba v Kutné Hoře víc jak 10 let chtěli přestěhovat knihovnu do větších prostor. Hledali, vyčkali, až našli. Po té době se letos rozhodlo, že se ze staré školy přestavbou stane nová knihovna. Zastupitelé totiž schválili usnesením, že PŘIJMOU dotaci ve výši 124 milionů a zrealizují přestavbu v hodnotě 150 milionů.
Podobnost jen v něčem shodná s Pískem, knihovna a škola. Kutná Hora si vybrala objekt, spočítala náklady, požádala o dotaci, tu ZÍSKALA a teprve POTOM požádala zastupitele, aby rozhodli, zda dotaci (a podívejte v jaké výši, téměř pokryje celé náklady) vůbec PŘIJMOU! Po rozpravě, kde zastupitelé hodnotili, zda se závazky plynoucí z přijetí dotace městu DO BUDOUCNA vyplatí, se rozhodli dotaci neodmítnout.
Jak to tam mají s rozpočtem věru nevím, ale domýšlím se, že asi jinak než Písek. Jinak toho dělají určitě víc.