Přihlášení

Petici proti průmyslové zóně zastupitelé nevyslyšeli

26. 11. 2017 | Redakce PS | Diskuze (0) | Petice

Na listopadovém zasedání obdrželi zastupitelé „Petici proti rozšiřování průmyslové zóny, proti rozprodávání městských pozemků v lokalitě Písek-sever, proti zabírání orné půdy a travních porostů pro výstavbu dalších montoven a proti pokračující devastaci a ničení životního prostředí průmyslovou zástavbou a současně žádost o změnu územního plánu ve smyslu zachování zemědělského původního fondu. Místostarosta Jiří Hořánek formálně poděkoval občanům, že projevují svůj názor a nejsou apatičtí k tomu, co se děje. Obsah petice se však podle něj vztahuje k něčemu, co už zastupitelstvo rozhodlo.

Petici iniciovali občané Purkratic, Lenka Nádějová za osadní výbor uvedla: „Obrátili jsme se na veřejnost s peticí, protože máme pocit, že nám zatím nikdo nenaslouchá. Ve velice krátké době se nám během šesti týdnů sešlo 830 podpisů, což znamená, že i další občané nesouhlasí s touto průmyslovou zástavbou. Územní plán měnit lze, všichni to ví, ale je nám neustále opakováno, že jednou je to v územním plánu a staví se to jako neotřesitelné dogma. V tomto místě je problémů mnohem víc, jsou tam neřešené komunikace, uprostřed průmyslové zóny zůstane vojenský hřbitov, je tam obytná zóna a rybníky, je to v těsném sousedství domů.  Je to invazivní průmyslová zástavba, která v blízkosti města opravdu nemá co dělat, a žádný pruh zeleně ji neschová ani za 30 let. Kamiony a hluk jsou k nám slyšet až z Faurecie a toto bude pár metrů od nás…. V reálné situaci to vypadá jinak než na mapě, bude tam pět současných areálů snopu vedle sebe a oplocená plocha přes 100 tis m2. Není pravda, že něco takového nemůže poškodit lidi a životní prostředí.“

Radní Luboš Průša naopak průmyslovou zónu optimisticky přirovnával k výstavbě píseckého Elektropřístroje na počátku 20. století, v jehož okolí následně vznikla dnes hodnotná obytná zástavba řadových domů. Průša se domnívá, že podobně je tomu i s Jitexem a Kovosvitem a jednou bude i prostor mezi průmyslovou zónou a Purkraticemi dokončen a stane se stejně kvalitním místem k životu.

Ani opoziční zastupitel Ondřej Veselý požadavky petice nesdílel: „Je mi líto, že nebyla snaha se s obyvateli Purkratic domluvit a považuji za chybné, že necháváme na soukromém subjektu – společnosti s.n.o.p. – budování zeleného pásu. Měl zůstat ve vlastnictví města, budování zeleně je povinností města. Ale i já považuji požadavek, abychom pozemky k průmyslové zástavbě určené vůbec neprodávali, za přehnaný. To už je pro mě silná káva, a proto nepodpořím ani jedno usnesení.“

Konečně zastupitel Tomáš Franců občanům pro pořádek připomněl, že již v územním plánu z roku 1996 bylo toto území zahrnuto jako průmyslová zóna, což pak přešlo i do nového územního plánu. Občané měli možnost připomínkovat územní plán, ale nestalo se tak. Zastupitel Vodička stvrdil, že požadavek na změnu územního plánu se znovu projednávat nebude.

Vzápětí se zastupitelé 21 hlasy omezili na konstatování, že petici projednali, aniž by její požadavky dále hodlali jakkoli řešit. Následně schválili také konečné znění kupní smlouvy na prodej pozemků pro výstavbu nové výrobní haly společnosti s.n.o.p. cz, a.s. s tím, že bylo doplněno předkupní právo města na pás, kde má nový vlastník vybudovat zeleň, dále sankce ve výši 3 mil. za případné nedodržení závazku vybudovat zeleň do pěti let. Proti hlasoval pirát Martin Brož, zdrželi se Jindřiška Kudrlová, Roman Ondřich, Michal Turek a Ondřej Veselý.

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.