Petice na ochranu zvířat před hlukem o Silvestru
Dlouhotrvající střílení petard a ohňostrojů ohrožuje na zdraví i životě psy, kočky a ptáky žijící ve městě. Proto žádáme písecké zastupitele, aby co nejdříve omezili petardy na Silvestra a Nový rok pouze na čas 0 – 1 h. Stávající úprava, kdy je dovoleno střílení od 18 do 2 h, znamená pro zvířata 8 h trvalého stresu. To je velmi vysiluje, zvláště nebezpečné je to pro zvířata, která jsou oslabená a nemocná. Dlouhotrvající odstřelování ohňostrojů škodí i lidem.
PETICI MŮŽETE PODEPSAT ZDE: https://www.petice.com/petice_na_ochranu_zviat_ped_hlukem_o_silvestru
Diskuze k článku
Víte, po komentářích, které zazněly na zasedání ZM při projednávání vyhlášky jsem byla překvapená, že se našlo dokonce 15 hlasů PRO. Částečně jsem ráda i za tuhle podobu vyhlášky, která ve městě platí. Také jsem zvědavá na to, jestli byla letos někomu udělena pokuta za její porušení.
Nicméně, možná by bylo efektivnější se obrátit přímo na jednotlivé zastupitele s touto žádostí. Každý zastupitel má právo navrhnout toto téma jako bod k projednání na zasedání ZM, a to vidím jako rychlejší cestu. Petice nejsou u našich zvolených zástupců oblíbené, většinou jejich existenci vůbec neakceptují.
Možná by oslovením zastupitelů hlasů PRO přibylo, třeba zastupitel M. Čapek v diskuzi na ZM uvedl – "JUDr. Čapek – problém je pouze na Silvestra a na Mikuláše, jinak to v Písku není zásadní problém. Neví, jak by to mělo usnadnit práci policie, návrh nepodpoří."
V místě bydliště zastupitele se však i letos ozývá, že problém není jen v jím uvedené termíny a lidem odpalování rachejtlí a petadr vadí, z diskuze na FB – " 21.12. 2021. Mohu prosím poprosit toho pitomce,který tady celý den střílí petardy a ohňostoje,aby toho nechal.Uvědomte si,že pomalu každý barák zde má psa,nebo kočku a ty se to bojí." A tak by i on mohl přehodnotit své stanovisko …
Kromě zvířat určitě vadí tahle "zábava" i lidem. I pro ně by se měla vyhláška upravit. Tohle omezení určitě nikoho o nic neochudí, nikoho nepoškodí, na nikom nezanechá psychickou újmu po jeho přijetí, na rozdíl od jeho nepřijetí.
Politici petice moc rádi nemají, ale stejně tak nereflektují požadavky zaslané přímo jednotlivými občany.
Pokud zašlu zastupiteli požadavek s 500 podpisy, mělo by to mít větší váhu než, když jej pošlu sám.
Problém je sehnat více podpisů. Lidem ohňostroje vadí, ale petici většinou nepodepíší buď s pohodlnosti, nebo proto, že nevěří, že to něco změní a nebo proto, že se bojí, aby jejich jméno někde nefigurovalo a nezpůsobilo jim to v budoucnu problémy až třeba od města něco budou chtít.
Moje osobní zkušenost je, že i malá aktivita občana, i když ji politici spíš ignorují, může pomoci věci o trochu posunout, víc drobných věcí, posune víc, a tak by lidé neměli rezignovat na svoje práva a požadavky, a neměli by se v případě ohňostrojů nechat terorizovat bezohlednými lidmi, kteří střílí, kdy chtějí a ani si to často po sobě neuklidí.
Zatím mám podpisů jen 67.
Také by mne zajímalo, zda letos dali nějakou pokutu, stávající vyhláška nebyla dodržována.
Silvestrovské zhoršení kvality ovzduší bylo v Česku v roce 2021 nejvýraznější v posledních letech – přitom před začátkem novoročních oslav byla kvalita vzduchu v Česku nebývale dobrá.
Odpalování pyrotechniky má nežádoucí dopady jak na zvířata, tak i na kvalitu ovzduší. Do vzduchu se při spalovacím procesu dostávají nejrůznější znečišťující látky.
Pro většinu z nich – například draslík, síru, baryum či stroncium – neexistují stanovené limity, a na stanicích se standardně neměří. Kvalitu ovzduší je proto možné sledovat na koncentraci suspendovaných částic PM10 a PM2,5. Přitom platí, že čím menší částice jsou, tím víc škodí zdraví. Dostávají se totiž hlouběji do dýchacího systému či až do krevního řečiště.
https://ct24.ceskatelevize.cz/pocasi/3423284-silvestrovske-ohnostroje-vyrazne-znecistily-vzduch-nejvic-v-brne?fbclid=IwAR2A9ZSDFaeV_ge6zkHYAXwVQ4o3bdJAbX-Y1YDnWwfdFPelvd7odc55yrk