Světový den Červeného kříže 2017

Osmý květen je Světovým dnem Červeného. Český červený kříž se k němu připojí slavnostním shromážděním v Senátu Parlamentu ČR i dalšími akcemi. V úterý 2. května od 11:00 hod. se uskuteční v Hlavním sále Valdštejnského paláce Senátu Parlamentu ČR tradiční slavnostní shromáždění spojené s oceněním zasloužilých členů a dobrovolníků ČČK, laických zachránců života i podporovatelů ČČK. Záštitu nad oslavami Světového dne ČK převzal předseda Senátu pan Milan Štěch. Následovat bude v sobotu 13.května v 11:00 v Kaiserštejnském paláci v Praze slavnostní předání Zlatých křížů ČČK I. třídy bezpříspěvkovým dárcům krve za 160 darů krve či jejích složek.
Český červený kříž má na dvě desítky tisíc členů, dobrovolníků a zaměstnanců, kteří se snaží na celém území republiky prospívat veřejnosti projekty ČČK: výukou první pomoci dětí i dospělých, propagací bezpříspěvkového dárcovství krve, sociálními aktivitami, dětskou odbornou léčebnou v Bukovanech, léčebnými pobyty pro děti či aktivitami pro seniory. V loňském roce jsme pomáhali také v zahraničí – zorganizovali jsme humanitární pomoc přímo do Sýrie, která byla první materiální pomocí ze zemí EU od r.2011, dokončili jsme také výstavbu zdravotnického střediska v Nepálu. Letos si připomeneme 20. výročí rozsáhlých povodní na Moravě, jejichž obětem poskytl ČČK okamžitou i následnou pomoc v objemu 565.000.000 Kč.
Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce připadá každoročně na osmý květen – den narození zakladatele Červeného kříže Henri Dunanta (1828-1910). Letos je Světový den slaven právě po sedmdesáté. Mezinárodní hnutí ČK&ČP dnes tvoří 190 národních společností, Mezinárodní výbor Červeného kříže a Mezinárodní federace společností ČK&ČP, představuje 96 milionů členů, zaměstnanců a dobrovolníků na celém světě. Mezinárodní hnutí ČK&ČP je jedinou humanitární organizací, která je neustále přítomna prakticky v každém státě světa a může tak okamžitě poskytnout pomoc v případě katastrof, válek či jiných mimořádných situací. Ročně je příjemci naší pomoci a služeb na 380 milionů lidí na celé Zemi. Zásadní je význam Základních principů ČK&ČP – Humanita – Nestrannost – Neutralita – Nezávislost – Jednota a Světovost, jsou zárukou toho, že se trpícím dostane co možná úplné pomoci odpovídající jejich stavu, bez jakéhokoli nepříznivého rozlišování.