Přihlášení

Skauti lampionovým průvodem 22.2. podpořili rovnost žen a mužů

18. 2. 2011 | Miroslava Janoušková | Diskuze (0) | Neziskovky

lampionový průvod se vydařil

Písecké skautky a skauti si připomenou spolu se skauty na celém světě „Den zamyšlení“, který každoročně připadá na 22. února. Konkrétně uspořádají lampionový průvod v ulicích města Písku. Sraz s lampiony či lucerničkami je u Skautského domu v Putimské ulici v 18 hod. Trasa průvodu bude pokračovat k plaveckému stadionu, přes lávku a po nábřeží na Starý most, dále parkem směrem k poště, Komenského ulicí na Bakaláře a zpět ke skautskému domu. Smyslem letošní celosvětové akce je upozornit na závažné téma – rovnost žen a mužů. Zváni jsou všichni, kdo se chtějí „zamyslet“ a podpořit dobrou věc nebo si jen užít večerní procházku ulicemi Písku za svitu lampionů.

Každý rok 22. února slaví skautky a skauti na celém světě Den zamyšlení. Tzv. „Thinking Day“ se zrodil v roce 1926 na Mezinárodní skautské konferenci v USA. Účastnice konference se rozhodly, že by měl existovat zvláštní den, kdy by skautky po celém světě na sebe navzájem myslely a slavily by své sesterství. 22. únor byl vybrán jako vhodné datum, protože ten den slavila narozeniny jak zakladatelka dívčího skautského hnutí, Olave Baden-Powel, tak její manžel a zakladatel skautingu, lord Robert Baden-Powell. V roce 1932 během Mezinárodní konference v Polsku se skautky z celého světa rozhodly, že by svůj den neměly slavit pouze tím, že si budou vyměňovat pozdravy. Aby ze Dne zamyšlení udělaly opravdovou narozeninovou oslavu, rozhodly se, že si budou vzájemně vyměňovat i dárky a zároveň se snažit podpořit chudé a potřebné.
 

Jak již bylo napsáno výše, tématem letošního zamyšlení je rovnost žen a mužů. Dívky a ženy po celém světě nemají stejné příležitosti. Mají horší přístup ke vzdělání, jsou méně zastoupeny v parlamentech a vládách a za stejnou práci vydělávají méně. Témata Světového dne zamyšlení pro rok 2011 je třetí z rozvojových cílů tisíciletí OSN: „empowering girls will change our world“ („posílení dívek změní náš svět“). Cílem letošního dne zamyšlení je zvýšit povědomí o situaci znevýhodněných dívek a žen po celém světě a posílit je, aby vystoupily proti nerovnosti.

 

Důležitá fakta o rovnosti mužů a žen a posilování postavení žen:

Věděli jste, že:
- Na světě je dvakrát více negramotných žen než mužů starších 15-ti let?
- Ženy vydělávají 10% ze všech příjmů na světě, ale pracují 2/3 všech pracovních hodin?
- 70% z lidí žijících v chudobě jsou ženy?
- Aktivity v dívčích organizacích zvyšují sebevědomí jejich členek?
- Průzkum zdraví adolescentů (uskutečněný Mezinárodní organizací skautek) ukazuje, že 82 % dívek se cítí pod tlakem, aby přizpůsobovaly své chování, 36% se začíná starat o svůj vzhled před tím, než dosáhnou 12-ti let?
- 45 milionů dívek v současnosti nemůže studovat?
- V Evropě ženy za stejnou práci vydělávají 76% příjmu mužů?
- Pouze 9% HIV pozitivních žen v rozvojovém světě má přístup k léčbě, která zabraňuje přenášení HIV na jejich děti?
- Ženy tvoří pouze 12,8% členů všech světových parlamentů?

(Zdroj: materiály mezinárodní sekce organizace Junák)
 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.