Senioři z Deggendorfu navštívili Písek
Ve středu 19. května 2010 zavítala do Písku padesátičlenná skupina seniorů z Deggendorfu. Jednalo se o členy místní organizace Arbeiterwohlfahrt Deggendorf, kteří projevili zájem poznat nejen město Písek, ale také organizace působící v sociální oblasti.
Posláním tohoto spolku, rozšířeného v celé Spolkové republice Německo a označovaného zkratkou AWO, je pomoc sociálně nejslabším skupinám obyvatel. Na celorepublikové úrovni se AWO věnuje nejen péči o seniory a osoby se zdravotním handicapem, ale provozuje také dětské domovy, mateřské školy a poradny pro migranty nebo osoby v těžké životní situaci.
Hosté z Deggendorfu navštívili Písek poprvé a při prohlídce města si pochvalovali velmi dobrou péči o historické památky a čistotu veřejných prostranství v centru. Protože těžiště činnosti deggendorfské AWO leží v oblasti péče o seniory, zajímali se její členové při návštěvě Písku především o zařízení a služby pro tuto skupinu obyvatel. Při exkurzi do Seniorského domu v Čelakovského ulici se od Ing. Tomáše Kočího dozvěděli podrobnosti nejen o výstavbě a chodu tohoto zařízení ale také o současné situaci v sociální péči v ČR obecně.
Pozvání na společné setkání s AWO v Seniorském domě přijali také členové píseckých organizací Universita III. věku, Svaz diabetiků ČR i vlastní obyvatelé domu. Přítomné potěšilo hudební vystoupení Základní umělecké školy v Písku. Hosty přišla pozdravit také místostarostka Písku, paní Mgr. Hana Rambousová, která je za resort sociálních služeb města Písku odpovědná a mohla podat přesné informace o aktuální situaci.
Předseda deggendorfské AWO, pan Herbert Stadler, představil přítomným činnost své organizace. Členové této neziskové organizace pracují bezplatně. Pro seniory organizují pravidelná setkání s nejrůznějšími programy. Jedenkrát měsíčně podnikají půldenní nebo celodenní výlety za poznáním. V Deggendorfu se velice osvědčila zajímavá forma pomoci sociálně slabším seniorům, která je v Evropě všeobecně rozšířena. Jedná se o takzvanou „Tafel“ neboli „tabuli“, tedy jakýsi stůl prostřený pro potřebné. Princip je jednoduchý. Provozovatelé prodejen, výroben a restaurací dávají jedenkrát týdně v předem určený den k dispozici své potravinové přebytky. Nejčastěji se jedná o potraviny, kterým bude v dohledné době končit lhůta trvanlivosti, je zřejmé, že se již nestihnou prodat a čekala by je likvidace. Tyto potraviny jsou pak prostřednictvím AWO okamžitě nabídnuty těm, kterým důchody nedostačují. Potraviny se tak stihnout včas spotřebovat a zamezí se jejich plýtvání. Je to velmi účinná a oboustranně užitečná forma mezilidské pomoci, která by mohla inspirovat i písecké podnikatele.
Setkání píseckých a deggendorfských seniorů bylo velmi srdečné. Pořadatelé se shodli, že spolupráce může pokračovat i v budoucnu. AWO Deggendorf zve pracovníky píseckých organizací a zařízení, působících v oblasti sociální péče do Deggendorfu. Exkurze do podobných zařízení u našich bavorských sousedů jim mohou přinést zajímavou inspiraci i nové zkušenosti. Zájemci mohou kontaktovat Společnost pro česko-německou spolupráci v Písku, která tento projekt za podpory města Písek zaštítila.
Ing. Jan Neubauer, předseda
Mgr. Magdalena Myslivcová, místopředsedkyně
Společnost pro česko-německou spolupráci Písek, o.s.