Propluli jsme červencem

Pirátský a námořnický prázdninový program pro děti z NADĚJE je v polovině. Děti si píší společný lodní deník a tak v něm najdete vše o našich aktivitách. Loď nadějných námořníků po výletě za zvířátky v Putimi na začátku měsíce pokračovala do Purkratic, kde se námořníci a piráti utkali na turnaji ve vybíjené. Jelikož nás čekala spousta výletů a akcí, děti si savovaly trika, abychom se všichni na akcích poznali. Trika jsou modrá a společným znakem je kotva. Další motivy si děti vysavovaly na trika dle vlastní fantazie.
Již na výlet do Vodňan do MEVPISu jsme jeli v hojném počtu dětí oblečených do nádherných trik. MEVPIS ve Vodňanech jsme našli snadno a rychle. Zde se nás ujala lektorka Petra Plachtová a provedla děti výukovým programem za pomoci úhořice Uršuly na interaktivním hřišti. Děti si na závěr ověřily své vědomosti za pomoci pracovních listů a dokonce si mohly vzít do ruky raky. Škoda jen, že nás z hřiště brzy po skončení programu vyhnal déšť, a tak si děti herní prvky již nemohly znovu vyzkoušet.
Další den jsme navštívili s dětmi píseckou městskou knihovnu, kde nás čekalo čtení pana ředitele Romana Duba. Připravil si pro děti čtení z knihy Pipi Dlouhá punčocha a po skončení čtení se povídalo o knížce, o námořnících a došlo i na hraní stolních her. Naše rezervovaná dvouhodinová návštěva utekla jako voda.
Další turnaj v Purkraticích byl ve fotbalu. Dětem ho skvěle pískal Tomáš. Samozřejmě probíhal klub Rukodělky, kde si děti vyzkoušely různé výtvarné techniky. Vyrobily si chobotnice z vlny, medúzy, námořníky a ryby z papírového talíře, vyzdobily si námořnické a pirátské vlajky, malovaly lodě v láhvi. V klubu vaření si děti vyzkoušely lodičky z brambory.
V rámci prázdninového programu jsme též připravili pro děti dvouhodinovou stezku po píseckých památkách, děti navštívily klášter a Děkanský kostel Narození Panny Marie v rámci dní otevřených dveří a vystoupali jsme i na věž Děkanského kostela. Hodiny na věži kostela mají opačně ukazující rafičky. Minuty ukazuje malá ručička, velká celé hodiny. Věž je opatřena čtyřmi zvony pojmenovanými Sv. Cyril a Metoděj, sv. Václav, Panna Marie a Mistr Jan Hus.
Mezi dalšími akcemi bylo promítání, luštění křížovek, hledání rozdílů nebo v labyrintech, skládání několika puzzle s tematikou o zvířatech v mořích, námořnících a pirátech. Na akcích si děti vyzkoušely práci s Morseovkou – přeložení textů z teček a čárek, nebo přepis textu, sledování znaků pomocí praporků.
Výlet do Zátaví byl plný otázek a jednalo se o úkoly na paměť. Luštila se křížovka a hledal se pirátský poklad. Děti si užívaly dvě nové výstavy ve Sladovně – Trnkova Zahrada a Mraveniště II. Vlakem jsme jeli do ZS Makov. Zde nás již čekala paní Račanová, která děti ochotně provedla stanicí a dětem vše ukázala a vysvětlila. Největší obdiv sklidila dvě čtyřměsíční srnčata, vydry, straka Káča a sova Adélka. Závěrečné opékání špekáčků je již stejně tradiční jako naše každoroční návštěvy zde.
Při druhé návštěvě knihovny se děti za pomoci lektorky Lucky Hrdličkové a pohádky o chytrém špačkovi Kamilovi dozvěděly vše potřebné o knihovně – o chodu dětského oddělení, chování, otevírací době,….. Děti si pak opět půjčily stolní hry a pročítaly si knížky a časopisy. A naše loď plná dětí doplula do poloviny prázdnin a naštěstí jsme neslyšeli žádné „Muž přes palubu“.