Přihlášení

Porouchaná řeč

15. 3. 2016 | Hanka Šefránková | Diskuze (0) | Neziskovky

Moje dítě mluví, ale asi mu rozumím jen já“. Tak nějak by začaly vyprávět matky dnešní doby, které za své děti často „překládají“. S dětmi se nemluví, dětem se pouští televize, tablety, mobily.

Neznají klasické pohádky a rodiče na dobrou noc nečtou. Ve shonu dne není čas na klidný rozhovor, motivovaný rodič není na obzoru, je unavený z dlouhé pracovní doby a tak sahá k médiím, která nahradí jeho čtení. O důležitosti dodržování jistých pravidel při výchově dítěte, o mluvení s dětmi, čtení knih – říkanek, leporel a pohádek a spousty dalšího se dozvěděly maminky, které přišly na besedu s logopedkou Mgr. Jarmilou Hrabákovou. Nechyběl ani prostor na dotazy, kdy se maminky mimo jiné dozvěděly, že na správnou řeč má vliv i dlouhé užívání dudlíku a láhví na pití s dudlíkem. Dle věku dítěte volíme i knížky, nejdříve obrázkové, ukazujeme a vyprávíme, pak přidáváme básničky a říkanky, a postupně přidáváme delší texty pohádek.  Děti mají rády stereotyp, a tak se stává, že menší děti se často upnou na svou oblíbenou pohádku a tu chtějí slyšet stále dokola.

Naše děti rády obracejí stránky, prohlížejí obrázky, ale také je třeba dětem vštěpovat, že do knih se nečmárá, netrhají se listy. Čtením před spaním se dítě zklidní, je zde prostor pro rozhovor a učíme tím dítě, že se nám může s čímkoliv svěřit.

Dalším tématem bylo i šišlání a žvatlání na děti, sledování poruch řeči, špatné výslovnosti. A nebojte se s podezřením vývoje řeči zajít za odborníky, aby nebylo pozdě!

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.