Přihlášení

Poradna pro oběti trestných činů připomíná Dny restorativní justice

22. 11. 2019 | Monika Hrůzová | Diskuze (0) | Neziskovky

Týden restorativní justice (Restorative Justice Week) probíhá každoročně pod záštitou Evropského fóra pro restorativní justici. Probační a mediační služba České republiky se k této akci připojuje již od roku 2006. Dny restorativní justice probíhají vždy od třetí listopadové neděle. Napříč Českou republikou se uskutečňují přednášky, workshopy, debaty, besedy a konference.

Dlouhou dobu bylo trestní řízení zaměřeno jen na potrestání pachatele. Restorativní justice je koncept, který se zaměřuje na nápravu trestného činu spíše než na represi pachatele. Přesněji je to institut, který chápe nápravu pachatele jako jeho přijetí odpovědnosti za čin, který spáchal. Do řešení konfliktu mezi pachatelem a poškozeným se restorativní justice snaží zapojit všechny zúčastěné (oběť, pachatele, společnost). Za heslo restorativní justice lze považovat slova Howarda Zehra, který je považován za průkopníka restorativní justice: „Jestliže kriminalita zraňuje, spravedlnost má napravovat křivdy a napomáhat uzdravení.“

Využívanými prostředky restorativní justice jsou v rámci probační a mediační služby zejména probace a mediace. Probace je dohled nad obviněným, odsouzeným či obžalovaným nebo kontrola výkonu alternativních trestů. Jedná se také o sledování odsouzeného, který byl ve zkušební době podmínečně propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody. Mediace je pak řešení konfliktů mimosoudní cestou. Mediátor jako třetí osoba vstupuje do sporu mezi pachatelem a poškozeným a snaží se směřovat obě strany ke kompromisnímu řešení. Mediace je dobrovolný proces, za jehož průběh zodpovídá mediátor.

Pokud jste se i Vvy stali obětí trestného činu, může vám pomoci poradna pro oběti, která sídlí i v Písku. Poradna funguje v rámci projektu „Proč zrovna já II“. Služby poradny může využít každý, kdo se cítí být obětí trestného činu, nehledě na věk, pohlaví, či způsobenou újmu. Poradna vám pomůže zorientovat se v trestním řízení, objasnit vaše práva, poradit s nárokem na náhradu škody či odškodnění. Poradkyně poskytne také psychickou podporu při zvládání těžké životní situace. Poradnu můžete kontaktovat kdykoliv přímo na středisku PMS Písek, Otakara Ševčíka 1943, 4. patro. Bez nutnosti objednání je možné poradnu nově navštívit v liché týdny v pondělí od 13 do 16 hodin a v pátek od 9 do 12 hodin. V sudé týdny pak v pondělí od 9 do 12 a v pátek od 13 do 16 hodin. Poradkyni je možné kontaktovat kdykoliv prostřednictvím e-mailu mhruzova@ext.pms.justice.cz nebo na telefonním čísle 727 939 996.

 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.