Děti v muzeu nejen pekly

V uplynulých dnech navštívily Prácheňské muzeum v Písku děti z předškolních klubů NADĚJE. Paní lektorka Marcela Drhovská vysvětlila dětem velikonoční zvyky a tradice přímo v expozicích. S tradičními velikonočními předměty byly děti seznámeny interaktivní formou.
Následovala ukázka figuríny morany a vyprávění o moraně, jakožto spodobnění smrti či zimy, která byla vhazována na konci průvodu do řeky. Jedná se o vynášení zimy a vítání jara. V některých krajích je tato tradice hojně udržována. Ústředním prvkem je slaměná figura oblečená v ženských šatech, rituál se zpravidla koná na Smrtnou neděli.
Figurína byla děvčaty také různě zdobena, například stuhami nebo kraslicemi. Za doprovodu zpěvů a her ji přinesou k řece, kam ji vhodí. Obnově tradice se věnují folklórní skupiny většinou na vsích.
Druhou částí programu byla tvořivá dílna. Zde se k nám přidala druhá lektorka Klára Koubová. Každý si vtlačil perníkové těsto do dřevěné vyřezávané formičky ve tvaru srdce a následně se perníčky upekly. Čas pečení v troubě jsme si zkrátili výrobou malé morany, kterou si děti odnesly domů.
Celý program o týden později absolvovaly i děti ze školních klubů NADĚJE s malým rozdílem. Tradice Velikonoc byly vysvětleny jako nejvýznamnější křesťanský svátek, oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista o něco podrobněji. V expozici navíc děti očima hledaly tradiční velikonoční předměty jako např. forma na beránka, řehtačka, klepačka, pomlázka, věneček z kraslic, ……. Lektorka dětem pomocí piktogramů názorně objasnila, že oslava Velikonoc tradičně trvá celých padesát dní (tzv. velikonoční doba), seznámila je s pojmy a významem Zeleného čtvrtku, Velkého pátku, Bílé soboty, Květné a Smrtné neděle. Podle dní pak děti s lektorkou přiřadily typické předměty. Též školáci zvládli upéct chutné perníčky a s sebou domů si vyrobit malou moranu.
Oběma lektorkám Prácheňského muzea, Marcele Drhovské a Kláře Koubové, patří velké díky za přípravu krásného programu a tvořivých dílen pro děti.