Přihlášení

Ceny Křesadlo a Dobrá parta našly své majitele i na Písecku

14. 4. 2011 | Martin Zborník | Diskuze (0) | Neziskovky

Lukáš Nebes a starosta Strakonic Pavel Vondrys Křesadlo 2011

V letošním Evropském roce dobrovolnictví, pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly a starosty města Strakonic Ing. Pavla Vondryse, byly slavnostně předány 12.4.2011 na strakonickém hradě ceny Křesadlo - pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Mezi oceněnými byli i písečtí dobrovolníci: za jednotlivce Lukáš Nebes, týmovou cenu Dobrá parta získali Záchranáři Písek a tým dobrovolníků Linky důvěry v Písku. Další nominovaní - dobrovolnice Michaela Bláhové a tým Píseckého světa - si odnesli čestná uznání za dobrovolnickou činnost v roce 2010.

Křesadlo je symbolem vykřesané jiskřičky lidství a smyslem jeho udělování je nejen ocenit dobrovolníky, ale zároveň šířit myšlenku dobrovolnictví do hlubšího povědomí veřejnosti.
V České republice byla poprvé udělena v roce 2001 Národním dobrovolnickým centrem Hestia v Praze. V Jihočeském kraji byla cena poprvé udělena za rok 2002. Specifikou udělování ocenění pro dobrovolníky v Jihočeském kraji je udělování ceny týmové s názvem Dobrá parta.
Na dobrovolnické ceny může být každoročně nominován každý, kdo se ve svém volném čase a bez nároků na odměnu věnuje nějaké veřejně prospěšné aktivitě.

Cenu Křesadlo organizují společně sdružení BEZ Katovice a INKANO Písek tradičně s Komunitní nadací Blanicko – Otavskou za podpory Zdravého města Strakonice.

Z píseckých organizací získali ocenění:

Křesadlo:

Lukáš Nebes za dobrovolnictví ve Svazu dobrovolných hasičů – záchranářů Písek

Lukáš Nebes je výraznou osobnosti mezi mladými dobrovolníky na Písecku. Je předsedou o.s. Svazu dobrovolní hasiči – záchranáři Písek a velitelem družstva výjezdové jednotky dobrovolných hasičů města Písek. V organizaci ČČK brzy pochopil, že mladé lidi může více zaujmout výcvik v první pomoci ve spojení s adrenalinem hasičského řemesla. Již pátým rokem připravuje výcvikové víkendy, kdy spolupracují mladí záchranáři z České republiky i Slovenska společně s odborníky profesionály, včetně Armády České republiky na řešení složitých, modelových situací s cílem poskytnout první pomoc postiženým a chránit majetek. Se sdružením ADRA dopravil humanitární pomoc do Kosova, s ADROU spolupracoval také při odstraňování následků ničivých povodní na Liberecku. Dále se podílí na organizaci zdravotních dozorů a pravidelně se také zapojuje do aktivit v rámci kampaně Ukliďme svět.

Ocenění týmů Dobrá parta získali:

Tým Dobrovolný hasičský sbor – záchranáři Písek

Krátký výčet aktivit týmu za poslední rok: podíl na likvidaci následků povodní na Liberecku, konkrétně v Mníšku, kdy spolupracoval s místními hasiči za koordinace ADRY České republiky. Výjezd týmu podpořil Český červený kříž Písek. Činnost byla zaměřena na odklízení naplavenin, vyklízení zničených domácností, provádění monitoringu a samozřejmě psychologické intervence.
Tým záchranářů se pravidelně zúčastňuje pátrání po pohřešovaných osobách takřka po celé republice a taktéž pravidelně se podílí na zajištění největšího záchranářského cvičení v ČR - International Rescue Patrol. Členové se pravidelně školí v problematice poskytování první pomoci ve školách a úřadech.

Tým dobrovolníků Linky důvěry v Písku

Centrum Arkáda provozuje linku důvěry od ledna 2001 každý pracovní den od 8 do 22 hodin. Služba telefonické krizové pomoci je určena pro všechny věkové kategorie, děti, mládež dospělé i seniory. Mezi volající patří lidé s psychickými problémy, partnerskou tématikou, rodinnými konstelacemi, výchovnými problémy, lidé, kteří se dostali do těžké situace zadlužením a dalšími problémy. Dobrovolníkem se může stát člověk starší 21 let, který má akreditovaný 100hodinový výcvik telefonické krizové intervence. V roce 2010 se na lince důvěry sloužilo 21 dobrovolníků, kteří odsloužili 1334 hodin.

Čestné uznání za dobrovolnickou činnost získali:

Michaela Bláhová za dobrovolnictví v programu Pět P - Arkáda – sociálně psychologické centrum, o.s.

Michaela Bláhová se přihlásila do programu Pět P v Písku v roce 2009. S Arkádou začala spolupracovat ale ještě dříve v rámci tzv. peer programu pro motivované studenty středních škol, kteří jsou ochotni pomáhat svým vrstevníkům. Od května roku 2010 se Michaela zhostila nelehkého úkolu. Začala se pravidelně v rámci Pět P scházet s postiženým chlapcem, který byl zařazen do programu. Chlapec je na vozíčku a není schopen plně artikulovat. V programu Pět P v Písku zpravidla s takto postiženými dětmi nepracují, ale nyní jsou rádi, že udělali výjimku. Michaela se své role zhostila skvěle. Přestože chlapec nemluví tak, jako většina ostatních dětí, brzy si s Michaelou našli vlastní dorozumívací způsob a dá se říci, že si spolu stále povídají.

Tým dobrovolníků z Píseckého světa (www.piseckysvet.cz)

Tříčlenný tým Píseckého světa usiluje od roku 2009 o posilování a rozvoj otevřené občanské společnosti, ochranu životního prostředí a kulturních hodnot, především v regionu Písecko. Mezi základní cíle Píseckého světa patří prosazování transparentnosti rozhodovacích procesů (získávání a šíření informací o fungování veřejné správy), kultivace veřejného prostoru a rozvoj komunitního života (spolupráce v neziskovém sektoru, iniciování a aktivní účast na veřejných fórech, peticích, tématických výstav a shromáždění), watchdoging – sledování korektnosti a morální integrity místních politiků, úřadů, státních organizací i firem, včetně kontroverzních témat, medializace zjištěných informací. 

V Jihočeském kraji byla cena Křesadlo poprvé udělena za rok 2002 v Českých Budějovicích. Od té doby se koná každoročně – slavnostní předávání cen celkem třikrát hostily České Budějovice, jedenkrát Písek a Jindřichův Hradec a letos již počtvrté byla ocenění předána ve Strakonicích.

Dobrá parta: Specifikou udělování ocenění pro dobrovolníky v Jihočeském kraji je udělování ceny týmové s názvem Dobrá parta. Ta byla poprvé udělena za rok 2005. Důvodem vzniku této ceny byla skutečnost, že některé organizace, které dlouhodobě a dobře spolupracovaly s dobrovolníky, se zdráhaly nominovat dobrovolníky na individuální ceny. Zdůvodňovali to tím, že je pro ně důležitý tým dobrovolníků a nechtějí z něho vyzdvihnout jen jednotlivce. Na tuto cenu může být nominovány týmy dobrovolníků z projektů, které jsou cíleně postaveny na spolupráci party dobrovolníků (např. organizace letních táborů, ozdravných pobytů, obnova kulturních památek) nebo z projektů, které systematicky pracují se skupinou dobrovolníků (linky důvěry atd.) nebo z organizací jejichž celá činnost je postavena na dobrovolnické veřejně prospěšné činnosti.

Pořádání slavnostního společenského předání cen bylo podpořeno městem Strakonice, Jihočeským krajem, Vinotékou Le Bouchon, Měšťanským pivovarem Strakonice, Lodním servisem Strakonice, společností Gabriella Salvete, Restaurací Hradní sklípek a společností ČZ Gastro.

Zdroj: tisková zpráva pořadatelů

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.