Přihlášení

Arkáda pomáhá obětem domácího násilí

20. 10. 2011 | Lenka Koryčanová | Diskuze (0) | Neziskovky

Arkáda pomáhá obětem domácího násilí

 

Arkáda pomáhá obětem domácího násilí
V rámci projektu ,,Program intenzivní podpory ohrožených osob jako prevence sociálního vyloučení“ pracujeme mimo jiné s oběťmi domácího násilí. Často se jedná o ženy (může se však jednat i o muže), které jsou napadány partnerem a potřebují pomoc, aby mohly svou situaci řešit. Oběti přicházejí buď samy, nebo jsou na nás odkázány Intervenčním centrem (v každém kraji je zřízeno jedno). Program poskytuje obětem domácího násilí nejen dlouhodobou psychosociální podporu a sociálně právní poradenství, ale i bezplatné právní konzultace. Následující text přibližuje konkrétní služby, které může oběť domácího násilí využít.
Pokud hovoříme o domácím násilí, nelze opomenout takzvaný institut vykázání, který spadá do pravomoci Policie ČR a tato o něm také ihned na místě rozhoduje. Vykázání znamená, že násilná osoba (může jít o ženu stejně tak jako o muže!) musí okamžitě opustit společné obydlí na dobu 10 dnů. Má zakázáno se do obydlí vracet a oběť jakýmkoli způsobem kontaktovat. Vždy, když policie rozhodne o vykázání, je kontaktováno Intervenční centrum poskytující návazné služby, pro mnohé klienty je ale nedostupné – zde může právě naše centrum poskytnout adekvátní pomoc a klient se nemusí dopravovat do vzdálenějšího města.
Oběti domácího násilí mnohdy přicházejí ve fázi, kdy se útoky násilníka vystupňovaly natolik, že je ohroženo jejich zdraví, někdy dokonce život a ,,vykázání“ na 10 dní nestačí k tomu, aby si našly jiné bydlení, vyřešily finanční tíseň apod. Ve většině případů pak tito klienti chtějí sepsat tzv. předběžné opatření. Jedná se o návrh, o němž rozhoduje soud během 48 hodin. Klient se tímto způsobem může chránit proti útokům na delší období (1 měsíc až půl roku), protože pro násilnou osobu platí stejné podmínky jako u vykázání.
Pokud se klient začne cítit v bezpečí, nastává období, kdy uvažuje o dlouhodobějším řešení. Obvykle rozhodnutí směřuje k rozvodu manželství. V tom případě jsme schopni klientům poskytnout informace, které přiblíží, co je čeká - průběh opatrovnického soudu, rozvodového řízení, majetkové vyrovnání apod. Nezřídka však v manželských sporech dochází k tak náročným právním situacím, že nezbývá nic jiného než se obrátit na právníka. Díky programu je v našich možnostech zprostředkovat bezplatnou právní konzultaci, která je pro klienty nenahraditelnou pomocí, sami jsou v nepříznivé finanční situaci a advokáta by si nemohli dovolit. Získané informace jsou pro ně zásadní a významně je posunují v řešení jejich složité životní situace.
Úloha sociálního pracovníka však nespočívá jen v předávání informací a v pomoci se sepisováním dokumentů. Jeho zásadní rolí je provést klienta složitým životním obdobím, poskytovat psychickou podporu, útěchu a pomoci mu vyrovnat se s tím, co prožil. Oběti domácího násilí potřebují snad nejvíce člověka, na kterého se mohou vždy obrátit, kdo je spolehlivý, dodává odvahu i naději a věří jim.
Pokud je domácím násilím ohrožen někdo ve vašem okolí, neváhejte jej podpořit k vyhledání odborné pomoci. Dosud jsme v rámci projektu pomohli téměř třem desítkám klientů, kteří čelili násilnému chování, a věříme, že v každé situaci se dá něco dělat.

Bc. Veronika Stachová, sociální pracovník projektu
 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.