Výstava jednoho dne v Prácheňském muzeu – Jaroslav Gebr
Prácheňské muzeum v Písku zve ve čtvrtek 26. června 2014 od 17 hod. na výstavu jednoho dne v parkánech muzea, která pod titulem "z Písku do Hollywoodu" představí obrazy Jaroslava Gebra.
JAROSLAV GEBR
Jaroslav Gebr, význačný portrétista a všestranný umělec v oboru malířství, je sice rodák z Třeboně, avšak většinu života prožil v Písku a potom na studiích v Praze.
Narodil se 26. května 1926 a v roce 1936 se s rodiči přestěhoval trvale do Písku.
Po ukončení měšťanské školy navštěvoval Umělecko-průmyslovou školu ve Zlíně a po válce byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval v ateliéru prof. Jakuba Obrovského. Současně s ním tam studoval rovněž o několik let starší Fr.R.Dragoun.
Po únoru 1948 se ihned rozhodl pro emigraci. Politický i umělecký vývoj pod vedením Komunistické strany a diktovaný Sovětským svazem byl pro něj naprosto nepřijatelný.
A tak v únoru 1949, v den oslav Vítězného února, přechází ilegálně hranice v Železné Rudě ještě s jedním přítelem sochařem a se svojí pozdější manželkou.
Začíná další etapa jeho uměleckého vývoje a i života českého emigranta, který v žádném případě nebyl procházkou růžovou zahradou. Již během ročního pobytu v Německu vytvořil v roce 1949 první rozměrnější malbu na zakázku pro Českou radu v exilu s názvem Exulantská kompozice, která je umístěna ve Washingtonu.
Asi po ročním pobytu v Německu dostává nabídku do jihoamerické Kolumbie do Bogoty, kde vytváří nástěnné malby pro kostel sv. Rocha a kostel sv. Kateřiny. Současně se věnuje práci na portrétech, vystavuje v různých galeriích a získává si stále vzrůstající uměleckou reputaci.
Další etapa jeho uměleckého působení se začíná v roce 1959, kdy dostává nabídku pracovat jako výtvarník ve filmovém průmyslu, a to hned u pověstné společnosti Metro Goldwyn Meyer. Stěhuje se do Los Angeles, které se stává jeho trvalým místem pobytu a domovem. Spolupracuje se společností MGM na tak význačných filmech jakými jsou
„MY FAIR LADY“, „Za zvuků hudby“. Portrétuje významné hollywoodské herce jako Kim Nowak, LoretaYoung, Robert Mitchum, Orson Welles, Fernando Lamas. Od této společnosti přechází po osmi letech k filmové společnosti Universal Studios, kde působí a ž do konce své kariéry v oddělení scénografie. Pracuje zde na celé řadě význačných filmů jako např. Noční galerie, spolupracuje s celou řadou význačných režisérů jako Boris Sagal a Steven Spielberg
a portrétuje mnoho dalších význačných herců. Všestrannost jeho umění se uplatňuje i v řadě televizních programů. Jmenujme např. seriály „Kojak“, „Colombo“, „Battlestar Galactica“,„To je vražda, napsala“,“Neuvěřitelné příběhy“, „Podraz“ s Robertem Redfordem a Paulem Neumannem v hlavních rolích, který získal filmového Oscara. Dalšími význačnými filmy na kterých se podílel byly „Zjizvená tvář“, „Xanadu“, Kočičí lidé“, „Malá, menší a ještě menší“.
Kromě trvalé práce s Universal Studios pracuje na soukromých zakázkách, ať již pro televizní studia, soukromé osoby nebo obchodní společnosti. Zúčastnil se výtvarné soutěže vypsané
Americkou armádou v roce 1975 k dvoustému výročí Dne Nezávislosti, v soutěži uspěl a jeho obraz k této příležitosti je umístěn v Pentagonu. Vyhrál i další soutěž vypsanou Americkou námořní vojenskou korporací a tento obraz je umístěn na velitelství ve Washingtonu.
Jeho dílo zahrnuje velký rozsah působnosti, jeho nástěnné malby zdobí nejpověstnější casina v Las Vegas, jako je Ceasars Palace, podle jeho návrhu byla vyhotovena plastika předávaná každoročně jako ocenění absolventům Právnické fakulty v San Franciscu.
V roce 1984 mu bylo uděleno nejvyšší uznání za celoživotní práci ve filmovém průmyslu a byl jmenován členem Filmové akademie, která každoročně uděluje „Oscary“.
Jaroslav Gebr po roce 1989 každoročně navštěvoval svoji vlast a často pobýval u svých přátel v Písku. V roce 1997 připravilo Prácheňské muzeum jeho výstavu Malé galerii v přízemí muzea a nyní si připomínáme jeho pozoruhodný umělecký životní příběh touto „Výstavou jednoho dne“.Vystavené obrazy pocházejí ze sbírek Prácheňského muzea a soukromých sbírek jeho přátel v Písku. Můžete si prohlédnout i náhledové kopie jeho prací, které vytvořil v Jižní Americe pro kostely, portréty hollywoodských hvězd a certifikát ocenění jeho prací a udělení členství v Oscarové Filmové akademii.
Jaroslav Gebr zemřel 7.2. 2013 v Los Angeles. Jeho přáním bylo spočinout ve svém milovaném Písku.
Rodina toto jeho přání splní a tak v budoucnu urna s jeho ostatky bude pietně uložena na Lesním hřbitově v Písku. Jaroslav Gebr, velký malíř, se tak narvalo vrátí domů.
Irena Mašíková Konštantová, květen 2014
kurátorka výstavy