Přihlášení

Výstava Hermanna Ellera z Deggendorfu a Virtuosi di Praga v PM

22. 4. 2011 | Magdalena Myslivcová | Diskuze (0) | Kultura

Autoportrét Hermann Eller

Po několika vydařených výstavách píseckých výtvarníků v bavorském Deggendorfu se karta konečně obrací. V sobotu 30. dubna 2011 v 16 hod. uvítá Písek výstavu jednoho z nejznámějších výtvarníků spřáteleného města Hermanna Ellera (1925 – 2009). Prácheňské muzeum v Písku bude po celý květen hostit v Malých výstavních síních výbor z jeho díla.

Hermann Eller se narodil v roce 1925 v městečku Zwiesel v Bavorském lese a od prvního roku života vyrůstal u adoptivních rodičů. Vyučil se elektromechanikem, ale v osmnácti letech byl poslán na frontu a upadl do francouzského zajetí. Přes těžkou práci v dolech v sobě odhalil vnitřní svobodu a nadání pro malování. První kresby vznikaly ještě v zajateckém táboře a organizace YMCA mu v roce 1947 umožnila vystavit dvě z nich v Paříži. Později Eller krátce navštěvoval akademii v Lens a od 50. let začal vystavovat. Od 60. let se stal členem řady uměleckých spolků v Mnichově, Regensburgu, Pasově, Deggendorfu a podnikl několik studijních cest po celé Evropě. Malířský styl Hermanna Ellera je zařazován na pomezí impresionismu a Mnichovské školy. Za svou tvorbu získal řadu ocenění, například medaili Pygmalion udělovanou uměleckou nadací německého hospodářství (1980) a kulturní cenu Bavorska (1981).

Návštěvníka soukromé galerie H. Ellera v obci Natternberg, která se nachází v přímo v jeho domě a ateliéru, zaujme na první pohled šíře jeho tvorby – portréty, krajiny, zátiší, kolorované kresby i plastiky. Dýchá z nich neutišitelná vášeň zachytit svět kolem sebe. Dosvědčuje ji i nejmladší ze tří synů, Walter Eller, který dnes dílo spravuje: „Otec maloval kdykoli a kdekoli. Den bez malování pro něj nebyl skutečným dnem.“ Hermann Eller zachytil jedinečné protiklady svého kraje - melancholii úrodných údolí Dunaje a Isaru a tajuplnost a divokost hor Bavorského lesa. Jeho obrazy však vyprávějí také příběhy o životě a usilování zdejších lidí. Lidí bohatých i chudých, velkých i malých, vzdělaných i prostých, dobrých i zlých jako kdekoli jinde, přesto však jedinečných svými kořeny ve zdejší přírodě.

Publikace nazvaná „Mezi nebem a zemí“ představuje Hermanna Ellera takto: „Malíř na cestě. Uctívání stvoření je mu cennější než bezpodmínečné vyvarování se hříchu. V galerii přistavěné k obytnému domu visí smyslné akty a zátiší vedle krajin s nízkým horizontem a mohutným vysokým nebem. Jeho pracovna byla zaměřena virgulí. Právě pod místem, kde stojí jeho ateliér, se protínají dva podzemní proudy. Na takových místech se v minulosti stavěly kaple a letohrádky. Mluví se o stromech, na které si nesedají ptáci. Mluví se o trávě, které se koně ani nedotknou. Eller využil vyzařovanou sílu pro svou práci: „Když tady sedím, namaluji zátiší jedním tahem, protože se neunavím!“

Srdečně zveme píseckou veřejnost na slavnostní vernisáž této mimořádné výstavy, kterou v sobotu 30. dubna 2011 v 16.00 hod. zahájí starosta Písku JUDr. Ondřej Veselý, který převzal záštitu, primátorka Deggendorfu Anna Eder a Ing. Miroslav Sládek a ředitel Prácheňského muzea PhDr. Jiří Prášek. Jedinečný zážitek slibuje také hudební vystoupení Tria Virtuosi di Praga Oldřicha Vlčka. Srdečně děkujeme Městu Písek a Česko-německému fondu budoucnosti za podporu této akci.

Ing. Jan Neubauer, předseda
Mgr. Magdalena Myslivcová, místopředsedkyně
Společnost pro česko-německou spolupráci Písek, o.s.
www.pisekgesellschaft.cz
 

 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.