VIDEO: V Divadle Pod čarou o psychospirituální krizi
V Divadle Pod čarou se 20. března konal komponovaný večer, který otevřelo promítání filmu Z temnoty duše… světlo, po němž následovala moderovaná beseda s MUDr. Milanem Hrabánkem o fenoménu dnešní doby, psychospirituální krizi. Účastníci tohoto inspirativního setkání kladli řadu zajímavých dotazů a nebáli se ani otevřít a podělit se o svou zkušenost s rozmanitými změněnými stavy vědomí.
Tématu, které bylo v Písku dost možná otevřeno zcela poprvé, se dotýká ve svých přednáškách již pravidelný host Podčáry psycholog Pjér la Šé´z, který jako jeden z terapeutů vystupoval i ve zmíněném snímku režiséra Viliama Poltikoviče. Současně s ním v dokumentu hovořili světoznámý psychiatr a psycholog – profesor Stanislav Grof, psychologové Michael Vančura a Jan Benda a psychiatr a terapeut MUDr. Milan Hrabánek z neziskové organizace Holos v Opavě, která se jako jediné pobytové pracoviště v České republice zabývá provázením lidí, kteří si prochází procesem propuknuté psychospirituální krize. Současně se mohli diváci seznámit s příběhy a prožitky lidí, kteří se v dokumentu podělili o vlastní zkušenost s psychospirituální krizí.
Posluchači se dozvěděli zásadní rozdíl mezi psychózou/schizofrenií a psychospirituální krizí, u níž mají lidé oproti psychotické atace zpravidla dobrý náhled na změněné a neobvyklé stavy vědomí, které prožívají a situaci mají pod kontrolou. Naopak v psychóze jsou lidé ve vleku nevědomých obsahů a nemoc má často na mysl destruktivní charakter. A navíc psychospirituální krizi řada odborníků a hlavně lidí, kteří si jí prošli, popisují jako cennou transformační zkušenost, která jim často velmi změnila pohled na sebe i svět.
Z úst MUDr. Milana Hrabánka však zazněla i alarmující čísla: Až 25% lidí, kteří končí (a nemuseli by) na psychiatrii si procházejí právě procesem psychospirituální krize. Dostávají se bohužel do „péče“ psychiatrů, kteří mnohdy nedokážou tyto stavy od skutečné schizofrenie odlišit a tyto lidi „zaléčí“ těžkými psychofarmaky, čímž celý proces zastaví, pacienty utlumí, onálepkuje stigmatizujícími diagnózami a naordinují několikatýdenní pobyty na psychiatrickém oddělení, často uzavřeném. Nejen, že těmto lidem není správně pomoženo, ale stávají se závislými na lécích i na svých psychiatrech či léčebnách.
Více se dozvíte v samotných videozáznamech, které pro Písecký svět pořídil Milan Princ.