Velmi křehké obrazy lámou rekordy návštěvnosti

Už jen do konce roku je možno v Prácheňském muzeu navštívit skvostnou výstavu Velmi křehké obrazy – Život a dílo Jana Zachariáše Quasta 1814-1891. Druhá komentovaná prohlídka s Jiřím Hořavou se uskuteční v sobotu 27. prosince od 16 hodin.
„Výstava k 200. výročí Quastova narození probíhá za mimořádného zájmu veřejnosti, do písecké muzejní galerie přijíždí mnoho zájemců z celé republiky,“ říká k tomu kurátorka Irena Mašíková Konštantová, která je spolu s Jiřím Hořavou, patrně největším znalcem Quastova díla, spoluautorkou výpravného katalogu k výstavě. Umělec se věnoval především portrétní tvorbě, malbě na sklo a vědecké ilustraci.
„Portréty maloval Jan Zachariáš Quast barvami na bázi kysličníků kovů na porcelánových destičkách, přičemž největším úskalím této techniky je, že se barevnost objevuje až po vypálení. Jeho mistrovská drobnomalba byla oceňována v celém světě. Vrcholem jeho portrétní tvorby byla přibližně léta 1845 – 1860. Podobizny byly prováděny v duchu měšťanského empíru (biedermaieru), obličej vždy virtuozně, stejně tak oděv, zatímco některé partie (zejména ruce) často v chvatu, až nedbale. Pozdější portrétní práce byly zcela ve znamení souboje s rozvíjející se fotografií – v posledních letech života maluje technicky až neuvěřitelně dokonalé portréty, ale ani tak nemá šanci proti podstatně levnější a výrobně rychlejší fotografické podobence“ – přibližuje malířovo dílo Jiří Hořava.
V Písku strávil Jan Zachariáš Quast posledních dvacet let svého plodného života, už jako všeobecně uznávaný umělec zde maloval a fotografoval.