Tvůrčí dílna pro umělce z Písku a Deggendorfu
O prvním prázdninovém víkendu 27. až 29. června 2014 proběhl v našem městě již druhý ročník společné tvůrčí dílny pro fotografy a výtvarníky z partnerských měst Písku a Deggendorfu. Zapojily se do něj umělecké spolky z obou měst – Skupina TeriFoto Sokola Písek, Prácheňská umělecká beseda a Deggendorfer Förderverein für Kunst und Kreativität. Hlavním organizátorem byla již tradičně Společnost pro česko-německou spolupráci Písek, která po několik let pravidelně pomáhá připravovat společné akce za podpory města Písek a Česko-německého fondu budoucnosti.
Čtyřicítka účastníků odstartovala společný workshop v předvečer vlastní akce společenským posezením v příjemném prostředí atria restaurace U Zlaté husy, kde se všichni nejprve vzájemně seznámili a lektoři jednotlivých skupin přiblížili připravený program. Hlavní slovo měl za pořadatele předseda společnosti Jan Neubauer, k fotografům promluvili Vladimír Teringl a Rudi Weber. Lektor malířské části workshopu a člen P.U.B. Jozef Švač obeznámil za vydatné podpory svého kolegy Andreje Rádyho přítomné výtvarníky s problematikou a cílem plenéru. V odborném úvodu se dotkl vývoje krajinomalby, problematiky perspektivy a tvorby obrazu. Podle plánu měla být cílem pracovní části transformace viděné skutečnosti, barevná a tvarová proměna reálných prvků v krajině a tvorba obrazu. Účastníci také obdrželi praktický balíček s mapkou a pomůckami k pracovní části (schéma barev, ladění, hledáček apod).
Průběh společného plenéru píseckých a deggendorfských výtvarníků podrobně zachytil Andrej Rády, taktéž malíř a spolupořadatel za P.U.B., který v průběhu celé akce také skvěle plnil svůj nelehký úkol pružného tlumočníka v odborné terminologii. Čtyři účastníci z Bavorska byli sice v početní menšině, ale proti přesile sedmi píseckých obstáli se ctí. Písecký malíř Jozef Švač, který – ač s výtvarným vzděláním – se musí jako náplava v Písku živit turnusovou prací rukou, se jako lektor skvěle osvědčil. V první den posloužila za malířské stanoviště dolní špička ostrova s výhledem na Starý most, Městskou elektrárnu a Putimskou bránu. Zpočátku se zdálo, že se zamýšlená tvůrčí metoda mine účinkem, neboť deggendorfští vyjmuli ze svých brašen nástroje ke kreslení. Zásoby malířských stojanů, barev a štětců místopředsedy P.U.B. Andreje Rádyho však umožnily „vnášení řádu do obrazu tvořeného barevnými skvrnami“, což bylo cílem letošního workshopu. Pro většinu účastníků byl tento postup krušným prokousáváním se z ulity vlastních amatérských postupů. Závěrečný výstav prací na ostrovním trávníku však ukázal, že píle přináší náznaky úspěchu. Navíc se němečtí kolegové v „přestávce na oběd“ seznámili i s právě probíhajícími výstavkami amatérů v Protivíně a ve Vodňanech.
Nedělní ráno přineslo přeháňky, a ty malování pod holým a jen mraky přioděným nebem nesvědčí. Následoval spořádaný úprk do Sladovny, kde malíři laskavostí paní ředitelky Terezy Dobiášové a pružným rozhodnutím sladovnické recepční Kláry Tíkové pronikli do Debatních trámů. Téma se, samozřejmě, změnilo: Lektor Švač postavil zátiší, s nímž se následně – stejnou metodou jako den předtím s městskou krajinou – účastníci workshopu více či méně úspěšně popasovali. A výsledek? Amatérským výtvarníkům se otevřelo nové „okénko“ do světa malování. Někteří z nich si vyzkoušeli postup, kterého by se sami snad ani neodvážili. Navázaly se nové kontakty, stávající se prohloubily, uzavírá Andrej Rády.
Účastníci tvůrčí dílny se shodli, že toto setkání velmi přispělo k jejich dalšímu vzájemnému obohacení. Deggendorfská výtvarnice Karin Ostermeierová-Leebová charakterizovala v děkovném dopise své zážitky následovně: Mnohokrát děkujeme za srdečné přijetí v Písku, velmi se nám u Vás líbilo. Neobyčejně milí lidé a šarmantní městečko, to vše nám přineslo víkend v podobě, jakou jsme doposud neznali. Také Siegrid Hackerová, další z členek deggendorfského uměleckého spolku, jejíž výstavu budeme mít možnost shlédnout v Malé galerii Prácheňského muzea v listopadu letošního roku, si pochvaluje: Malířský workshop v Písku byl velice harmonický a od pana Švače jsme se toho spoustu naučili. Snad nejlepším důkazem úspěšnosti malířského workshopu bylo pozvání na podobnou akci v příštím roce na oplátku do Deggendorfu. Část vyhotovených prací však bude zveřejněna již na podzim letošního roku na společné výstavě v galerii Kapuzinerstadl v Deggendorfu, následně také v Písku v galerii Portyč.
Pro fotografickou sekci to byl již čtvrtý ročník společného workshopu. Tentokrát pracovala ve složení čtyři fotografové z Deggendorfu a devět z Písku, k dispozici jim bylo celkem sedm modelek a jeden model. Vedení se ujali Vladimír Teringl a Rudi Weber. V několika samostatných skupinách měli účastníci možnost portrétovat postavy v dobových kostýmech s přisvicováním stínů odraznou deskou. Pracovalo se v zajímavém interiéru historické elektrárny včetně přilehlého ostrova, následně také v nové expozici „Les“ ve Sladovně, kde na sebe modelky vzaly podobu pohádkových bytostí. V neděli fotografování pokračovalo v prostředí středověké tvrze s použitím umělého světla a blesků, vznikaly zde fotografické scény na biblická témata i ze života sedláků. Došlo i na fotografování v makovém poli.
Předseda Deggendorfského spolku na podporu umění a kreativity a profesionální fotograf Rudi Weber hodnotí celou akci jako krásný a úspěšný víkend: Nejvíce jsem ocenil, že jsme měli možnosti fotografovat v nádherných prostorách elektrárny uprostřed skvělé techniky předminulého století. Vydařené snímky vznikly také na břehu Otavy, kde jsme portrétovali modelky částečně ve vodě. Vrcholem akce pak byla práce v expozicích Sladovny. Středověké tvrze v Kestřanech nám přes deštivé počasí umožnily realizovat řadu originálních fotografických nápadů, především skupinových snímků s historickými náměty.
Také fotografové připravují společné výstavy v obou městech. Všichni zúčastnění dostali navíc možnost připojit se k cestě za uměním, na kterou je zvou deggendorfští přátelé do svého domova již o následujícím víkendu. Vazby a přátelství mezi umělci se touto cestou viditelně utužují a tak věřme, že budou v budoucnosti, kdy Společnost pro česko-německou spolupráci plánuje přerušit svou činnost, žít již svým vlastním životem dál.
Za Společnost pro česko-německou spolupráci Písek, o.s.
Magdalena Myslivcová