Svatopluk Klimeš – výstava

Autor představuje obrazy s různorodými náměty od figurálních a zvířecích motivů přes krajiny až k geotermální energii země.
Až do konce měsíce srpna potrvá v Galerii Prácheňského muzea výstava Svatopluka Klimeše s názvem Práce z posledních let. Autor se zde představuje obrazy s různorodými náměty od figurálních a zvířecích motivů přes krajiny až k geotermální energii země. Co však všechna tato témata spojuje je nezaměnitelný rukopis a výtvarná technika Svatopluka Klimeše. Ve své tvorbě již od poloviny 70. let používá oheň, jehož působením na obrazy zaznamenává, propaluje a kreslí. Nejsou to něžné kouřové malby, ale ostře opálené přehyby a sklady průsvitného papíru, který je nalepený na barevné plátno či desku. Právě barva se začala v práci Svatopluka Klimeše objevovat v posledních třech letech. Za závojem jemného papíru vytváří barevný podklad pocit zasněné či magické krajiny.
Jedním z nejstarších obrazů na výstavě je rozměrný diptych Geotermální energie. Pochází z cyklu Nevidím to černě, ve kterém autor zobrazuje projevy tepelné energie zemského jádra. Je vytvořen pomocí popela a to částečně i ze sopečného popela z Islandu.
Dalším ze starších obrazů na výstavě je Pohoří Cariboo, který je inspirován letem nad horskou krajinou a je jakousi terénní mapou. Autor k jeho vytváření tentokrát nepoužil opalování, ale za pomoci rozžhavených hřebíků s uštípanými hlavičkami, které vysypal na jemný papír.
Obsáhlejším tématem na výstavě je téma ohrožených živočišných druhů. Jimž by se chtěl autor budoucích letech podrobněji zabývat.
V poslední místnosti jsou vystavená díla, na jejichž vzniku se podílela vnoučata pana Klimeše. Autor do svých koláží použil hravé dětské vystřihovánky, které jsou opět dotčeny ohněm.
Svatopluk Klimeš pracuje na tématických cyklech. Na výstavě jsou zastoupeny obrazy z různých cyklů a dávají tak představu jak široká je paleta jeho témat a zájmů. Nezapomínejme, že vedle malby ohněm se věnuje fotografii a kresbě a i nadále je docentem na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Výstava jistě stojí za shlédnutí a technika, kterou autor sám vytvořil a věnuje se jí jíž několik desítek let skýtá neuvěřitelné zajímavou podívanou. A pokud by jste byli na vážkách, co že to chtěl autor říci, stačí se podívat na název obrazu.