Sladovna otevírá nové výstavy

Na státní svátek 17. listopadu je od 17 hodin připravena vernisáž dvou zbrusu nových výstav ve Sladovně. Výstavy MALÁ PLANETA a DOBRODRUZI si budeme moci užívat až do konce dubna.
Výstavní projekty Sladovny Písek, Galerie hrou / podzim 2015 – jaro 2016
MALÁ PLANETA a DOBRODRUZI: STOD – PUHOI, 1863
CO KONKRÉTNĚ ZAŽIJETE V NAŠICH NOVÝCH EXPOZICÍCH
“Malá planeta” je výstava spíš pro menší děti, zhruba do 7 let, “Dobrodruzi” naopak spíš pro děti starší 7 let a dospělé. “Myslím, že se nám tentokrát podaří připravit program pro opravdu všechny věkové skupiny,” říká ředitelka písecké Sladovny, Tereza Dobiášová.
V “Malé planetě” si děti vyzkouší, jak se vaří třeba v Japonsku, v Mexiku a nebo v Rusku, zaposlouchají se do pohádek a písniček různých národů, vyzkouší si jejich šaty a také zjistí, kolik je na světě jazyků a jak se řekne třeba portugalsky “ahoj”, jak píší různé děti světa a v čem jsou si podobná nejdůležitější náboženství světa. V “Dobrodruzích” se návštěvníci budou muset rozloučit s tím, co znali, zvolit, co si s sebou vzít na dalekou cestu, pojedou vlakem, budou se pohupovat na palubě lodi a zabloudí v jejích útrobách, v bažině, v pralese, aby se nakonec potkali s velkým náčelníkem Maorů, Te Hemerou, potetovali své tváře a založili novou vesnici. “Přesně tak může být dobrodružné vydat se na cestu za různými kulturami,” říká Tereza Dobiášová.
PROČ A PROČ PRÁVĚ TEĎ
V současné době se strachem z odlišnosti, ze setkání s “cizími” kulturami potkáváme velmi často a na nejrůznějších úrovních, od té úplně osobní, až po celospolečenskou.
Strach z neznáma je přirozený, provází člověka už tisíciletí – při každém kroku mimo svou komfortní zónu, mimo to, co známe. Do takové situace se teď dostala i celá Evropa, včetně Čech. Strach ze setkání s “cizí” kulturou se stal jedním z hlavních současných společenských témat. V takové chvíli je možné se buď pokusit před strachem a tím “nebezpečím” obrnit a nebo se pokusit podívat na to, co to je, co nám strach nahání – vystoupit z emocí a pokusit se porozumět tomu, co se to děje – i když nám to nahání strach.
Historie lidstva je historií migrace, soužití a prolínání různých kultur. Když se podíváme zpátky do historie, geografie, najdeme mnoho poučení pro současnou situaci. I my v písecké Sladovně jsme se rozhodli – v rámci svých vlastních programových mantinelů – vytvořit inspirativní prostor pro děti a dospělé, aby se s tématem setkávání různých kultur a s tématem překonávání strachu s ním spojené, mohli setkat na neutrální půdě – aby o něm mohli přemýšlet a možná se dostat o kousek blíž k jeho pochopení.”
1.11. 2015 TD
PŘEDSTAVENÍ EXPOZIC
Výstavy potrvají v písecké Sladovně od 17. 11. 2015 do 30. 4. 2016
Obě výstavy mají společnou vernisáž v úterý 17. 11. 2015 v 17:00 hod.
MALÁ PLANETA
Základ výstavy “Malá planeta” jsme převzali z bratislavského Dětského muzea. Seznamuje děti s faktem, že na světě existují různé kultury, v čem jsou si podobné a čím se liší, přes to, co je dětem nejbližší: děti tu vyzkouší různé kuchyně, oblečení různých kultur, poslechnou si pohádky z různých částí světa. Kromě toho ale zjistí, kolik je na světě jazyků, a kde si jimi mluví, jak se píše v různých zemích, apod.
Výstava je vhodná zejména pro menší děti.
Pro realizaci ve Sladovně kurátorsky uspořádala výstavu Karey Rawitscher.
Tvůrci výstavy:
Autoři: Katarína a Branislav Rezníkovi
Výtvarné řešení: oximoron = Martin Šichman + Boris Meluš
Grafické řešení: Boris Meluš + Ĺubica Segečová
Textilní řešení: Michaela Mokrá
Elektronické řešení: triaxis = Štefan Šimek
Kurátorka české (písecké) expozice: Karey Rawitscher
DOBRODRUZI: STOD – PUHOI, 1863
Výstava vypráví příběh 83 vesničanů z okolí západočeského Stodu, kteří uvěřili vidině lepšího života na Novém Zélandu, a v roce 1863 prodali všechen svůj majetek a hromadně emigrovali na Nový Zéland. Výstava umožňuje návštěvníkům prožít jejich příběh a uvědomit si, co to tehdy pro ně znamenalo.
Námět připravil k realizaci pro Plzeň 2015 Pavel Anděl, textově ho zpracoval spisovatel (a emigrant) Jan Novák, původní návrhy vytvořili studenti Fakulty umění a design Josefa Sutnara v Plzni.
Kurátorsky poskládala výstavu Tereza Dobiášová, návrh architektonického řešení a realizaci řídí Lukáš Urbanec a Lukáš Zahradník. V roce 2016 výstava přejde do plzeňského DEPa.
Tvůrci výstavy:
Autor námětu: Pavel Anděl, Jan Novák, Ateliér Mediální a didaktické ilustrace
FDU Ladislava Sutnara ZČU v Plzni
Výtvarné a architektonické řešení: Lukáš Urbanec a Lukáš Zahradník
Režie audiovizuální stopy: Pavel Anděl
Kurátorka expozice a autorka textů: Tereza Dobiášová
ŘEDSTAVENÍ MYŠLENKOVÝCH ZDROJŮ
Ředitelka písecké Sladovny, Tereza Dobiášová, se nepotkává s tématem migrace poprvé. V roce 2007 založila v Českých Budějovicích divadelní soubor a občanské sdružení, které se zabývaly integrací cizinců do společnosti. O souvislosti mezi svou předchozí činností a tímto výstavním blokem Sladovny říká: “Během pěti let s Barevnými dětmi jsem viděla, nastudovala, ale hlavně zažila s lidmi, kteří do Čech přicházejí ( ale i s těmi, kteří odsud odcházejí a vracejí se) mnohé. To mi dává silný základ pro přípravu těchto projektů, které dnes prezentovat veřejnosti není úplně samozřejmé. Dlouho jsem s touto volbou váhala, ale jsem přesvědčená o tom, že je podstatné nabídnout veřejnosti – a i dětem – prostor, kde se mohou svobodně s tématem potkávání cizích kultur seznamovat – bez tlaku aktuálních kauz a veřejného ohrožení – beze stresu: objevovat informace, dávat si je do souvislostí, myslet, mluvit o nich.”
Ceník vstupného:
Dospělí 100 Kč
Děti od 3 do 15 let: 80 Kč
Rodinné vstupné: 280 Kč
Senioři nad 65 let: 80 Kč
ZTP: zdarma