Sladovna opět trhá rekordy. Za rok 2019 ji navštívilo 65 tisíc lidí.
Sladovnu za loňský rok navštívilo 56 tisíc platících a 65 tisíc všech návštěvníků, kteří výstavami i dalšími akcemi prošli. „Oproti loňským 50 tisícům je tam obrovský nárůst. Zároveň se návštěvnost více rozložila do všech období, nedocházelo tak k velmi exponovaným dním jako tomu bylo v roce 2018. Při uvědomění si faktu, že většina lidí tráví ve Sladovně celý den a navštěvuje několik výstav, je číslo velmi příznivé. I díky tomu jsme byli v loňském roce méně závislí na dotacích od města, které pokryli 46 % provozu Sladovny,” upřesňuje ředitel Adam Langer.
Vysokou návštěvnost mají na svědomí úspěšné výstavy i pestrý doprovodný program, pokračuje Langer: „Na jaře se u nás otevřela výstava Včela, která byla návštěvnicky velký trhák a o její popularitě napovídá i fakt, že se nyní usídlila ve Žďáře nad Sázavou a zájem o ní mají i další muzea a instituce. Další byla výstava s netradiční sportovní a hrdinskou tématikou s názvem Góóól, která měla u návštěvníků velký úspěch. Ta je nyní otevřena v plzeňském DEPU. Loňský rok byl také ve znamení projektů, které byly realizovány mimo Sladovnu, jako například výstava Zachuchleno v Roztokách u Prahy.”
Mezi další velké události, které Sladovna v loňském roce zažila patří získání grantu Kreativní Evropy a na ní navazující projekt Unprepared Hearts a zahájení intenzivní spolupráce s vídeňským dětským muzeem ZOOM v rámci projektu Animation now. Opomenout nelze ani pořádání Pískoviště, říká Langer: „Tuto významnou akci jsme pořádali prvním rokem a kromě mnoha nasbíraných zkušeností nám otevřela možnosti spolupráce s dalšími institucemi, umělci i zájmovými skupinami.”
Poslední čtvrtletí roku 2019 se neslo ve znamení otevírání nových a stále aktuálních výstav Za barokem, Všude papír a divadelního projektu Volní jako ptáci, který je určen především náctiletým. Sladovna zažila ale také důležité události okolo přeshraničních projektů i otevírání výstav mimo ni. Poslední tři měsíce loňského roku také proběhlo několik významných událostí: Konference Animation now, Mezinárodní workshop a konference Unprepared Hearts za účasti partnerů z Rumunska a Itálie, konference neformálního vzdělávání Malých inovativních škol a programů za vzácné účasti Roberta Fulghuma i mexické storytellerky Gally. Ředitel Sladovny a hlavní galerijní pedagog byli účastníky pětidenní konference pořádané Asociací dětských muzeí Hands On! ve Frankfurtu, kde byl ředitel Sladovny zvolen do vedení této organizace.
Diskuze k článku
Zdravím celý tým Sladovny a návštěvníky, kteří ji objevili i ty, kterým učarovala a rádi se do jejich prostor vrací nebo ji teprve objeví…
Obrovský dík a poklona za vaši práci, nasazení, kreativitu a nadšení díky níž jede Sladovna stále dopředu jako dobře namazaný stroj, v němž se člověk může se svými dětmi sám vracet do dětství, radovat se a tvořit, objevovat a nechat se překvapovat gejzírem nápadů, který se zdá být u vás nekonečným.
Osobně chci poděkovat za výstavní projekt Všude papír složený z kreativní laboratoře a pro Sladovnu netypickou a netradiční „statickou a vitrínovou“ výstavou vzdávající hold panu architektu Richardu Vyškovskému, který svými papírovými modely dělal dětství (hlavně před rokem 1989) barevnější plné fantazie a netušených možností…, současně projekt vzdal hold i dalším autorům publikujícím v časopise ABC… povedl se i Super den s papírem ve spolupráci S Domem dětí a mládeže s výstavou modelů regionálních modelářů… díky tomuto projektu se tuším nejen mně splnil jeden z dětských snů… jako papírový modelář jsem byl nadšený a měl radost, že výstava dělá radost druhým – obzvlášť tatínkům, kteří s nostalgií vzpomínali na svá „papírová díla“, které poznávali ve vitrínách a pyšně se chlubili svým dětem…
Sladovno díky i za to, že jste hlavním magnetem cestovního ruchu v Písku především pro rodiny s dětmi a svůj potenciál naplňujete a dále rozvíjíte…
Zbyněk Konvička,
předseda komise pro kulturu a cestovní ruch