Přihlášení

Řežabinec – tajemství rezervace ze zoologova fotozápisníku

28. 11. 2017 | Lenka Nádějová | Diskuze (0) | Kultura

fotografie vzniklé při výzkumech muzejního zoologa v NPR

Prácheňské muzeum v Písku / Chodba knihovny  1. – 31. 12. 2017



Při práci zoologa v terénu vzniká mnoho fotografií. Místo složitého a zdlouhavého popisování do terénního deníku je totiž často lepší pořídit fotografii. Při jejich pořizování není čas na postavení stativu, hledání vyvážené kompozice, nejlepšího úhlu pohledu, správného ohniska objektivu, ideálního světla a podobně. Ani s sebou nemohu nosit velkou zrcadlovku se spoustou kvalitních objektivů. Mezi ostatními věcmi v mém výzkumném batohu je místo pouze na jediný „all-in-one“ fotoaparát.
Přesto se domnívám, že řada těchto fotografií by mohla být zajímavá i pro veřejnost – právě proto, že jsou pořízeny na jednom z nejzajímavějších míst v této zemi – alespoň z přírodovědného hlediska, a myslím si, že i z toho krajinářského. Protože, jak mi jistě dáte za pravdu – jižní Čechy jsou pro většinu našeho národa synonymem pro krásnou přírodu a krajinu – ať původní nebo vytvořenou lidmi. Když se řekne „Šumava“ nebo „Třeboňsko“ není třeba již nic dodávat.
V jižních Čechách jsou ale i další malebné a krásné kouty přírody, jako např. Jindřichohradecko, Českobudějovicko a zejména Písecko. A z 28 chráněných území vyhlášených na Písecku je jediné národní přírodní rezervací – tedy vlastně malým „národním parkem“ Písecka. Právě Řežabinec je totiž přímo esencí jihočeskosti. O tom se můžete přesvědčit zejména tehdy, když rybník Řežabinec a k němu přilehlé Řežabinecké tůně navštívíte osobně. Na malém území, které projdete za den, zde najdete vše, co dělá jihočeskou krajinu krásnou – nádherný rybník, rozsáhlé porosty rákosu, orobince nebo ostřic, malebné tůně, rašeliniště s rosnatkou okrouhlolistou i vlhké louky se spoustou motýlů a stovkami orchidejí. A v každém z těchto prostředí žije řada druhů živočichů, jinde nevídaných a také mnoho ptáků v počtech jinde nevídaných, takže máte velkou šanci je opravdu pozorovat i během jednodenní návštěvy.
A pokud se už nemůžete dočkat jara, až na Řežabinec vyrazíte, zvu Vás zatím na krátkou návštěvu Řežabince zprostředkovanou fotografiemi.


Jiří Šebestian
zoolog Prácheňského muzea v Písku


 

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.