Přelet nad píseckým hnízdem – František Filip a Písek

Ve čtvrtek 24. května zavítal krátce do svého rodného města oblíbený režisér mnoha televizních a filmových děl František Filip. V Prácheňském muzeu podepisoval vzpomínkovou knížku „Přelet nad píseckým hnízdem“ (získají ji dva výherci křížovky v aktuálním Píseckém světě – MOŽNO LUŠTIT A ZASÍLAT DO 7. ČERVNA!). Předtím se všichni přítomní podívali na zajímavý dokument z dílny písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka a mohli si se slavným rodákem pobesedovat.
Zřejmě všichni známe dílo tohoto velikána české filmové a televizní tvorby, ovšem je důležité vědět, že František Filip se narodil před 88 lety v Písku. V Písku se také oženil a jeho paní pochází samozřejmě také z našeho města.
Ve svém rodném městě vystudoval reálné gymnázium, poprvé vystupoval na divadelních prknech a jako milovník rodného kraje se vracel se svými režijními filmovými počiny. Již na pražské FAMU natočil dokument „Zpívající Prácheňsko“.
Po absolvování FAMU se věnuje zejména televizní režii, ovšem jeho spolupráce s Barrandovem přináší nezapomenutelné skvosty české kinematografie, například Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským v hlavní roli, Hrdina má strach či Odvážná slečna.
K vrcholným uměleckým skvostům jeho bohaté televizní tvorby patří Nezralé maliny, Ikarův pád, F. L. Věk, Sňatky z rozumu, Cirkus Humberto, Tažní ptáci, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem v hlavní roli a další.
František Filip byl též skvělým autorem adaptací dramatických a prozaických předloh domácí a světové klasiky pro TV obrazovku. Mimo jiné je autorem přepisu opery Prodaná nevěsta z roku 1982 nebo operety Netopýr z roku 1981. Řada jeho prací získala mezinárodní ocenění a dočkala se příznivého ohlasu u diváků nejen doma, ale i v zahraničí.
František Filip se vrací do Písku a do milovaných píseckých lesů jako režisér při natáčení krásného lyrického Lístku do památníku a také grotesky Bohoušův syn.
Režisér Filip získal mnohá ocenění za svoji práci – například v roce 2011 Cenu Vladislava Vančury za celoživotní umělecký i morální přínos kinematografii, letos převzal Cenu Thálie 2017 za šíření divadelního umění v televizi.
V roce 2010 natočila zdejší Filmová akademie Miroslava Ondříčka dokument, který se stal inspiračním základem stejnojmenné knížky. Tato drobná knížka životních vzpomínek je doprovázena unikátními fotografiemi z osobního archivu pana režiséra. Knížka Přelet nad píseckým hnízdem vychází jako pocta vynikajícímu režisérovi, jehož práci oceňují odborníci i diváci a který na své rodné město nezapomněl a nezapomíná dodnes. Pojďme se s Františkem Filipem proletět nad jeho píseckým hnízdem…
-VK-
VYŠLO V TIŠTĚNÉM PÍSECKÉM SVĚTĚ Č. 11/2018