Králíci zahájili Píp šou v Prácheňském muzeu
Ptačím zpěvem z reproduktorů začala netradičně středeční vernisáž v Prácheňském muzeu. Ptačí budky a krmítka očima umělců – to je náplň výstavy s poněkud lascivním názvem PÍP ŠOU. Budka jako panelák, krmítko v televizi, prostřené asijské menu s hůlkami, nebo třeba humorné budky tvořené hlavou či opačným koncem kočky – to jsou jen některé z atraktivních exponátů.
Výstavu v Písku představila ředitelka Městského muzea Deggendorf Birgitta Sommer-Petschek: "Jsem ráda, že pokračuje kulturní spolupráce našich dvou měst. Doufám, že výstava, kterou tu dnes zahajujeme, přiláká pozornost těch, kteří ji zhlédnou, k návštěvě Deggendorfu."
Výstavu, která je výsledkem mezinárodní soutěže, tvoří 86 "ptačích domků" od 64 tvůrců, Porota v Deggendorfu je vybrala z celkem 198 přihlášených uměleckých exponátů od 131 umělců ze sedmi zemí. Mezi vystavrenými díly jsou i dvě budky, které vytvořil keramik Milan Voborský z Písku – jedna z nich se dostala mezi dvacet prací, prezentovaných na Zemské výstavě v Deggendorfu. "A pouze v tomto domečku od píseckého umělce se hned v dubnu skutečně usídlili ptáci a budka v létě obrostla zelení," dodala Birgitta Sommer-Petschek.
Funkční a pro ptáky použitelné jsou ovšem opravdu jen některé z uměleckých exponátů. "Tyhle budky nejsou obyčejné, jde samozřejmě o uměleckou licenci – naši ornitologové proti výstavě nejprve velmi protestovali a připomínali, že většinou by šlo spíše o pasti na ptáky. Jak má vypadat správná budka, můžete vidět na malé doprovodné výstavce, kterou naši ornitologové dali dohromady," připomněl ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek.
Na vernisáž dorazila i starostka Písku Eva Vanžurová, která ředitelku deggendorfského muzea v Písku srdečně přivítala.
Vernisáž doplnilo vystoupení dvou žákyň literárně-dramatického oboru ZUŠ Otakara Ševčíka v Písku. Lucie Jindráková a Johanka Nefe si zahrály králíky z klobouku, scénku s nimi připravila paní učitelka Lenka Ebelová.