Přihlášení

PAŘEZ z doby dinosaurů

5. 3. 2021 | Prácheňské muzeum | Diskuze (0) | Kultura

Tak jako každým rokem se Prácheňské muzeum chystalo na otevření nové sezóny. Tradičně se po dvouměsíční zimní přestávce otevíralo na začátku března, v letošním roce je však všemu jinak. Muzeum je stále zavřené a zřejmě ještě dlouhý čas bude. S výstavami se tak musí do veřejného prostoru. Po instalaci ve výloze v jedné z píseckých drogerií připravili pracovníci muzea další mimořádnou výstavu – tentokrát na nádvoří píseckého hradu.

Alespoň formou venkovního vystavení s možností individuální prohlídky představuje písecké muzeum veřejnosti jeden mimořádný přírůstek do sbírek z konce minulého roku.

Z pískovny v Čavyni nedaleko Vodňan se muzeu díky ochotě jejího vedení podařilo získat unikátní nález fosilního pařezu o rozměrech 1,2 x 1 x 0,7 m, který patří k nejzajímavějším nálezům fosilního dřeva z území jižních Čech. Ukázka je pozoruhodná nejen svou velikostí, ale i vzácně zachovanou strukturou kořenové části. Dřevo s největší pravděpodobností patří fosilnímu dubu.

„Část území jižních Čech v prostoru českobudějovické a třeboňské pánve pokrývalo koncem druhohor a ve třetihorách velké sladkovodní jezero, po kterém zde zůstala mocná souvrství jezerních sedimentů – štěrků, písků a jílů. V nich jsou občas nalézány úlomky fosilních prokřemenělých dřev, které byly poprvé popsány ve 2. polovině 19. století,“ vysvětluje vznik fosilie geolog Prácheňského muzea v Písku Ing. Jaroslav Cícha. Prokřemenění dřeva proběhlo po pádu kmenů do jezerních sedimentů. Dřevo bylo impregnováno roztokem oxidu křemičitého, který se uvnitř dřevní hmoty vysrážel a přitom nahradil a okopíroval strukturu původní organické hmoty.

I když jsou tato dřeva na některých lokalitách poměrně hojná, zůstávají v mnohém neznámá. Pouze ojediněle bylo studováno jejich druhové zařazení a dodnes není uspokojivě stanoveno ani jejich stáří. Nejpravděpodobnější je původ jihočeských prokřemenělých dřev ve svrchní křídě, geologické epoše na konci druhohor, a mohou tak pamatovat období dinosaurů. Některé práce je zase považují za mladší a jejich původ kladou do třetihor.

Pařez je instalován na nádvoří píseckého hradu a vidět ho lze vlastně kdykoliv. Exponát doplňuje i podrobný text informující o jeho původu a vzniku.

Dokumenty k článku

0
0

Diskuze k článku +

Článek zatím nikdo nekomentoval – buďte první!

Nový komentář k článku

Pro zapojení do diskuze se nejprve přihlašte ke svému účtu.

Nejste-li registrovaným uživatelem, zaregistrujte se zde. Registrace je jednoduchá a rychlá.