Na Kamenném mostě si asi pouliční muzikanti nezahrají, ale malíři a performeři mají šanci!
Zastupitelé budou na svém čtvrtečním jednání rozhodovat mimo jiné o tom, jak se v Písku bude dařit pouličnímu umění. V podkladech pro jednání totiž našli i návrh na novou vyhlášku, která by měla problematiku buskingu v Písku upravovat. Kde a co by mělo být povoleno?
Busking – tedy pouliční vystupování – by mělo podle návrhu být povoleno od 10 do 22 hodin ve formě divadelní, artistické, taneční a malířské v lokalitách Havlíčkovo náměstí, Palackého sady, Fűgnerovo náměstí (předmostí), Kamenný most, Městský ostrov, hradební příkop u Putimské brány a Podskalí. Živá hudební produkce ale pouze na Výstavišti – poněkud divné je, že ostatní formy buskingu podle návrhu na Výstavišti povoleny nebudou. Proč, to návrh neuvádí.
Podkladové materiály pro ZM najdete v příloze tohoto článku.
Více o problematice buskingu: Petenti nesouhlasí s pokutováním buskerů v Písku
Z DŮVODOVÉ ZPRÁVY PRO JEDNÁNÍ ZM:
Starostovi města Písek byl v srpnu 2014 doručen otevřený dopis vyjadřující nesouhlas s pokutováním pouličních umělců (buskerů) na území města Písku. Dne 19.09.2014 byl Městskému úřadu Písek doručen dokument nazvaný Petice, Nesouhlas s pokutováním pouličních umělců (buskerů) na území města Písku.
Na poradě vedoucích pracovníků konané dne 09.09.2014 byl odboru vnitřních věcí, odboru dopravy Městského úřadu Písek a Městské policii Písek zadán úkol připravit pravidla pro pouliční produkci na území města na jednání rady města dne 9. 10. 2014. Následně na pokyn starosty byl tento úkol změněn a byl dán pokyn připravit obecně závaznou vyhlášku pro pouliční produkci na území města na zasedání zastupitelstva města dne 05.03.2015.
Pouličním vystupováním, někdy také označované jako „busking“ (výslovnost „basking“) se rozumí nejrůznější formy živého vystoupení, které je spojené s bezprostřední odměnou od veřejnosti (kolemjdoucí většinou hází drobné mince do přistaveného klobouku, pouzdra hudebního nástroje či krabičky). Vystupující člověk se nazývá busker. Nejčastěji se lze setkat s hudebním vystoupením, ale dělat se dá prakticky cokoli zajímavého či zábavného, co lidé rádi ocení: akrobacie, tanec, polykání ohně či mečů, žonglování, kouzelnictví, loutkoherectví, pantomima, recitace, malování. (zdroj: Wikipedie, Otevřená encyklopedie).
Pouliční vystupování může být v některých případech hlučné či obtěžující a prostorově rozsáhlé, lze je tedy označit za činnost, která je schopná narušit veřejný pořádek ve městě a lze je regulovat obecně závaznou vyhláškou (dále také jen jako „vyhláška“ nebo „OZV“), s využitím zákonného zmocnění obsaženého v § 10 písm. a) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále také jako „zákon o obcích“).
Zkušenosti ostatních obcí s úpravou problematiky pouličního vystupování nejsou rozsáhlé. Dle dostupných informací, zejména z internetu, i dle sdělení zaměstnanců z odboru veřejné správy, dozoru a kontroly Ministerstva vnitra České republiky k vydání vyhlášky upravující pouliční vystupování dosud přistoupilo například Zastupitelstvo hlavního města Prahy (OZV 5/2013) či Zastupitelstvo města Mělník (OZV 2/2014). V současné době zastupitelstva městských částí Praha 1 a Praha 5 navrhují změnu vyhlášky hlavního města Prahy. Návrh se týká zejména rozšíření seznamu míst, kde je pouliční vystupování zakázáno.
Některá města přijala doporučení pro pouliční vystupování na svém území (např. Karlovy Vary, z jihočeských měst Český Krumlov).
Dokumenty k článku
- ZM-navrh-vyhlasky-busking.pdf (PDF, 760.4 kB)