Muzeum tentokrát bez vitrín, představí kopii relikviáře sv. Maura a Prahu haptickou

Další časově omezenou výstavu unikátních předmětů připravilo Prácheňské muzeum v Písku. Jako součást konference Památky bez bariér, kterou pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve dnech 2. – 4. 4. v Písku, se ve zdech zdejšího hradu představí dotykové modely nejvýznamnějších pražských staveb a kopie relikviáře svatého Maura.
Originální relikviář je považován za jednu z nejvýznamnějších českých památek vůbec, a je trvale uložen na zámku v Bečově nad Teplou. Model této unikátní románské schránky na relikvie si tamní pracovníci nechali vyrobit odsouzenými z Věznice Horní Slavkov a nyní na zámku slouží jak nevidomým návštěvníkům, tak pro pedagogické účely.
Stejné poslání by měla kopie za pomoci lektorek přímo z Bečova plnit i v Písku, programy pro školáky jsou připraveny na celý týden výstavy a dětem budou přístupnou formou vysvětleny výrazy, které se vztahují k dané problematice – relikviář, relikvie, světec apod. Děti mají možnost se aktivně zapojit do prohlídky – objevovat simulovaný obsah skutečného relikviáře a za pomoci lektora a animovaného filmu správně umisťovat jednotlivé odnímatelné části výzdoby – sošky svatých a kruhové reliéfy. Díky komiksu, který si odnášejí domů, se také dozví vše o osudu památky.
Praha haptická se skládá ze třinácti velkých modelů architektonických ikon Prahy. Zhotoveny byly pod vedením Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze v roce 2013 a návštěvník bude mít možnost osahat si mimo jiné i Pražský hrad, Národní divadlo, Tančící dům či Veletržní palác.
Spojená výstava těchto „bezbariérových“ exponátů, jejímiž partnery jsou město Písek, Národní památkový ústav, Fakulta architektury ČVUT a internetový portál PROPAMÁTKY, začne v úterý 1. dubna a potrvá až do neděle 6. dubna.