Miloslava Říhánková – gobelíny Dalibor Říhánek – obrazy, kresby
Galerie Prácheňského muzea v Písku
2. 3. – 28. 3. 2017 / Vernisáž 1. 3. v 17 hodin
DALIBOR ŘÍHÁNEK
Narodil se 8. března 1946 v Plzni jako mladší ze dvou synů Marii, pánské krejčové, rozené Mattasové a uměleckému košíkáři Jindřichu Říhánkovi.
Od poloviny 50. let 20. stol. pravidelně o prázdninách navštěvoval strýce Vojtěcha Říhánka v Písku, který jej vedl k zájmu o výtvarné umění. Od roku 1955 o letním píseckém pobytu docházel se svými kresbami a malbami na soukromé konzultace do ateliéru malíře Františka Romana Dragouna (absolventa pražské akademie u profesorů Loukoty, Švabinského a Nechleby).
1961 —1965 studoval na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni obor výtvarné zpracování keramiky u Bohumila Dobiáše st. a Bohumila Dobiáše ml. 1965 rodina Říhánkova se stěhovala do Prahy.
1965 —1971 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze ve figurální a krajinářské speciálce profesora Františka Jiroudka.
1968 stěhoval se do ateliéru v Dlouhé ulici v Praze, v Paříži se setkal se spolužáky z Akademie výtvarných umění v Praze Miroslavem Konrádem a Antonínem Kročou.
1971-1972 absolvoval roční základní vojenskou službu v Armádním výtvarném studiu v Praze.
Počátek 70. let 20. stol. mimo výtvarnou tvorbu se vrátil k uměleckému řemeslu, zejména keramice, vznikaly též návrhy a realizace tapiserií, keramické návrhy a realizace.
1972 získal půlroční stipendium na Akademii výtvarného umění v Bělehradě u profesora Zorana Petroviče.
1976 vznikla tapisérie pro foyer počítačové firmy Hell v Kielu ve Spolkové republice Německo.
1983 získal stipendijní půlroční pobyt na Academia di belle Arti v Římě u profesora Emilia Greca a Arthura Vespinagniho, studijní pobyt v Itálii prodloužil na celý rok.
1984 v březnu a dubnu představil v Galerii Vincence Kramáře v Praze výsledky svého italského pobytu na úspěšné výstavě s úvodním slovem Jiřího Karbaše.
1985 oženil se s Miloslavou Stumpfovou, která spolupracuje na textilních a keramických realizacích. Dcery Nora a Laura, vnučka Eliška a vnuk Alexandr.
1985-2011 pracoval na realizacích pro architekturu.
1990 trvale se přestěhoval do Písku.
1993-2006 vyučoval na Střední soukromé výtvarné škole v Písku kresbu, malbu, dějiny umění a textilní techniky.
Uspořádal nespočet samostatných i společných výstav a řadu realizací ve veřejných interiérech.
Se svojí ženou dlouhodobě spolupracují na tkaných tapisériích.
Miloslava Říhánková, narozena v Písku v roce 1947, žije a tvoří v Písku.
Po základních studiích a různých pracovních místech se v osmdesátých létech začíná objevovat v oblasti užitého umění, textilu a keramice. Po soukromých studiích a výtvarných konzultacích na VŠUP v Praze u prof. Bohuslava Felcmana ve speciálním atelieru- textilní tvorba.
V osmdesátých létech odchází ze zaměstnání a nastupuje samostatně výdělečnou činnost v oboru dekorativní a užitková keramika. Při této činnosti se opět začíná zabývat samostatnou textilní tvorbou se specializací na autorsky tkané textilie, především závěsný gobelín. Podílí se dále na realizaci artprotisu v Brně pro rozměrné paneau do representačních prostor Slovanského domu v Praze, s dalšími dvěma gobelíny. Následují účasti na společných státních výstavách, pořádaných ČFVU, nebo SVU Praha, výtvarných salonech např.: v galerii u Řečických- Praha, v pražském Mánesu, kde byl zakoupen Ministerstvem kultury gobelín Rodina, dnes v majetku UMP Praha.
V následujících létech dochází spolu s manželem na realizace zakázek pro AGB v Písku a pobočku v Příbrami, společenský prostor restaurace na sídlišti Jih v Písku. Dva gobelíny se nachází v majetku Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, gobelíny a obrazy pro Kulturní dům v Písku. Po návratu k textilní práci v začátcích spolupracuje a realizuje gobelíny dle návrhů manžela, později pracuje samostatně na všech posledních pracích, od návrhu po realizaci.
Od osmdesátých let pravidelně spolupracuje a vystavuje společně s manželem na samostatných i společných výstavách v Plzni, Strakonicích, Praze, Č. Budějovicích, Lnářích, Táboře, Bavorově, Vodňanech atd. Účast na společné výstavě s mezinárodním přesahem – Salon jihočeských výtvarných umělců v písecké Sladovně. S půlroční pravidelností obměňuje gobelíny v prostoru koncertní síně ve sv. Trojici v Písku. Na závěr lze říci, že se profesionálně textilní tvorbou zabývá více než 30 let. Se svojí prací se nyní představuje k svému životnímu jubileu v Prácheňském muzeu. Výstava je doplněna obrazy a kresbami z posledního období D. Říhánka.