Ladislav Zibura ~ Pěšky mezi buddhisty a komunisty

1 500 kilometrů pěšky napříč Nepálem a Čínou ušel český poutník a spisovatel Ladislav Zibura. Během tříměsíční cesty strávil desítky nocí u úplně cizích rodin doma, několikrát na něj vyjela policie a dostal se do turisty zcela nepoznamenaných vesnic. O své cestě píše knihu, kterou naváže na svůj debut 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Ve středu 8. února se svými zážitky z cest seznámí i písecké publikum.
“Nepál i Čína nabízí ohromné plochy zcela nepoznamenané turismem. V případě Nepálu se totiž jezdí jen do hor, v případě Číny do měst. A tak jsem se rozhodl objevit přesně ta místa, která turisté neznají. Na mnoho z nich se dá dostat jen pěšky,” přibližuje Zibura volbu své trasy. Filozofie jeho cest je jednoduchá – tráví co nejvíc času s místními lidmi, spí v jejich domovech a poznává díky tomu jejich kulturu nezprostředkovaně a zevnitř. Každý den ujde pěšky desítky kilometrů, často přitom vůbec nemá konkrétní cíl.
“Je to přesně opačně, než kdybych někde byl s cestovní kanceláří. Chodím sám, pomalu a památkám se vyhýbám, protože tam jsou turisté. Naučil jsem se proniknout mezi místní lidi, žiju s nimi. Zažívám přitom ohromnou svobodu a nezávislost,” popisuje Zibura atmosféru svých cest. Své zážitky zpracoval v knize “Pěšky mezi buddhisty a komunisty,” kterou v listopadu vydalo nakladatelství Albatros Media. Chce tak navázat na úspěch předchozí knihy, které se prodalo přes 15 000 kusů, což z ní dělá jeden z nejúspěšnějších českých cestopisů vůbec. Se svými stand-up projekcemi se Zibura také vydal na turné po republice.
24 letý Zibura vloni na cestovatelské scéně zapůsobil jako zjevení – z ničeho nic se objevil prakticky ve všech českých médiích a začal vyprodávat sály pro stovky lidí po celé republice. Své zážitky z poutí do Santiago de Compostela, Říma a Jeruzaléma totiž představoval s nebývalou dávkou humoru, díky čemuž si získal pozornost širokého publika. Když se letos vydával do Nepálu a Číny, jen na Facebooku ho sledovalo už 40 000 lidí. I přes jistý recesistický nádech jsou jeho cesty pozoruhodné také jako cestovatelské expedice. Pěším poutím na jiných kontinentech se Zibura věnuje jako jeden z mála lidí na světě.
Přestože je Ladislavovi teprve 24 let, na pěších poutích po světě už nachodil přes 5 000 kilometrů. V Česku si mezitím užíval klidného vysokoškolského života a nikdo se o jeho cesty nezajímal. Vloni ho ale kamarádi přemluvili, ať o poutích udělá projekci. Nakonec vyprodal kino a nátlak publika vyústil až v turné po 80 městech České republiky a Slovenska. Ladislav o jedné ze svých cest vloni napsal knihu “40 dní pěšky do Jeruzaléma,” která se nešťastnou shodou náhod stala bestsellerem. Nahrál také audioknihu, kterou nechtěl nikdo. Aby ze sebe smyl hanbu nezdařeného díla, zneuznaný autor v létě na tři měsíce zmizel do Číny a Nepálu. Překvapivě přežil a vrátil se. Nyní vyráží na turné po republice znovu. Všechny ty projekce ho totiž neobyčejně bavily.
1) Ladislavovy projekce vznikly začátkem roku 2015, a to náhodou. Původně chtěl udělat jen přednášku pro pár kamarádů. Nakonec vyprodal kino pro 500 lidí – na první projekci během čtyř dní, na druhou projekci během čtyř hodin.
2) Ladislav vloni napsal svou první knihu “40 dní pěšky do Jeruzaléma”. První náklad se vyprodal během tří dní. Do dnešního dne se knih prodalo přes 15 000 kusů. V listopadu vychází jeho další kniha “Pěšky mezi buddhisty a komunisty”.
3) Ladislava na jeho poutích následuje i zbytek rodiny. Jeho rodiče Lada a Jiří do Santiaga došli už třikrát.
4) Ladislav je nejmladším Čechem (24 let), který podnikl pouť do Říma, Jeruzaléma i Santiago de Compostela. Pěším poutím na jiných kontinentech se věnuje jen pár lidí na světě.
5) Ladislava nemotivuje náboženství – sám se k žádnému nehlásí. Chození ho jednoduše baví, protože to pro něj je snadný způsob, jak se seznámit s úplně cizími lidmi.
6) Na cestě za buddhisty a komunisty Ladislav strávil tři měsíce. Ušel během nich 1500 kilometrů. Dostal se do buddhistických klášterů, trpěl výškovou nemocí, zatkla ho policie a mnohokrát navštívil místa, kde turisty vůbec neznají.
7) Zatímco v Nepálu se Ladislav setkal především s ohromnou chudobou, v Číně ho překvapila pohostinnost místních. Mnoho nocí strávil u cizích lidí doma. Problémy mu ale dělala policie.
8) Ladislav si své cesty nijak neplánuje – nedomlouvá si hotely, obvykle nenosí mapu, nemá žádné profesionální vybavení a dokonce ani stan. Improvizuje a nechává si poradit od místních lidí.
9) Ladislav už na poutích ušel přes 5000 kilometrů a všechny v jediných botech. Sám se rád označuje za spořivého člověka, proto mu bylo líto boty měnit.
10) Nepál a Čína pro Ladislava byly natolik náročné, že se rozhodl na další cestu vydat na lodi. Rád by objel svět po vzoru objevitelských výprav.
11) Tempo Ladislavovy chůze přesně odpovídá písni "Yellow Submarine" od kapely Beatles.
Přijďte si naživo poslechnout Ladislavovy zážitky z cest a prohlédnout si krásy a zajímavosti Číny.
Ve středu 8. února od 19 hodin v Divadle Fráni Šrámka.
Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji na webových stránkách www.centrumkultury.cz, v Kulturním domě a Divadle Fráni Šrámka.