Kouzlo lidových chaloupek, kapliček a křížků na Písecku
3. 5. 2016 – 25. 5. 2016, Chodba knihovny Prácheňského muzea v Písku
Fotografická výstava dvou autorů potěší zejména milovníky lidové architektury a nezaměnitelného kouzla drobných sakrálních staveb v krajině. Na snímcích budou k vidění rozmanité křížky, kapličky, boží muka a zvoničky a pak také štíty venkovských usedlostí či menších chaloupek z Písecka.
Autor Jiří Hladký se zaměřuje na první z uvedených druhů staveb – tedy drobnou sakrální architekturu. Na Písecku napočítal na 900 křížků, které vznikaly na křižovatkách cest, na místech hezkých či nešťastných událostí, některé z nich jsou kamenné, jiné litinové, další zase dřevěné nebo z kombinací všech materiálů. Většina z nich je datovaná do 19. a 20. století, nejstarším jím dosud nalezeným křížem na Písecku je ten, který stojí na návsi v obci Minice a nese datum 145?. „Kapličky, boží muka, zvoničky nahrazovaly vesničanům kostel, který byl někdy dost vzdálen, sloužily se v nich bohoslužby. Našel jsem více než 400 jednotlivých staveb větších, menších i těch nejmenších, ale nenašel jsem ani jednou dvě kapličky, je by byly stejné nebo alespoň podobné. Prostě je v nich, jak říkával můj dědeček, „fištron“ těch neznámých zedníků, tesařů a štukatérů,“ vysvětluje Jiří Hladký.
Druhý z fotografů Mgr. Petr Luniaczek představuje pestrost lidových stavení v celém regionu Písecka, na jehož severovýchodě a jihu se často také vyskytují křídlové štíty domů a sýpek tolik typické pro Soběslavsko-veselská a Zbudovská blata. „Navíc mne při toulkách po Písecku velmi oslovilo i okolí Milevska, tvořící jeho severovýchodní kout s nádhernou podhorskou krajinou, do níž jsou citlivě zasazeny krásné roubené stavby, které si nikterak nezadají s proslulými šumavskými a pošumavskými roubenkami,“ přibližuje svou část výstavy autor, který zde prezentuje celkem 42 snímků, z toho 27 z píseckého a 15 z milevského regionu. Petr Luniaczek je rovněž autorem knihy Putování za lidovou architekturou Písecka, kde pomocí dvacítky výletů seznamuje čtenáře se zajímavými lidovými stavbami v regionu.
Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 3. května od 17 hodin. V Chodbě knihovny Prácheňského muzea v Písku potrvá do 25. května. Autor Mgr. Petr Luniaczek nabízí veřejnosti komentovanou prohlídku svou částí výstavy, která proběhne v sobotu 21. května od 13 do 17 hodin.