Horolezec Honza "Tráva" besedoval na Tylovce a v knihovně

S horolezcem Honzou "Trávou" Trávníčkem nás od 90. let pojí jeden velký společný zájem o muziku a konkrétně o kultovní plzeňskou skupinu Znouzectnost. Oba jsme více než 30 let jejími fanoušky. Honza se dokonce stal na řadu let i jejím manažerem. Po řadě let jsme se letos v létě znovu setkali v Písku, v redakci PROPAMÁTKY, a domluvili si veřejnou besedu v písecké knihovně v rámci projektu Prácheňský TAM-TAM o jeho ještě větším hobby, které ho v různých podobách řadu let živí. O horolezectví.
"Tráva", když zrovna nezdolává himálajské velikány, totiž působí jako instruktor lezectví, průvodce po velehorách či přednášející pro školy i veřejnost. Před covidem si přidal ještě jednu profesi. Stal se spolumajitelem první české hospody v Nepálu, v hlavním městě Káthmándů provozuje s nepálskými přáteli podnik nazvaný příznačně Czech Pub, kde si kromě české kuchyně můžete dopřát i české točené pivo.
Před dnem D nás napadlo, že by jeho zkušenosti a zážitky mohly zajímat písecké děti, a tak jsme se na Základní škole J . K. Tyla domluvili na dvou besedách pro šesťáky a deváťáky. Dopolední přednášky patřily 22. listopadu tedy 160 šesťákům a deváťákům, kteří se na Trávových přednáškách postupně ve dvou partách vystřídali v aule školy. Vyprávění českého "kopcolezce", jak si Tráva s nadsázkou a nehranou pokorou říká, napjatě naslouchali a měli i řadu zvídavých a praktických otázek spojených s pobytem v horách. Původně vystudovaný pedagog a geodet děti dokázal zaujmout barvitými popisy horolezeckého života, přírody i reáliemi z Nepálu a Pákistánu. Zemí, v nichž najdeme všech 14 osmitisícových vrcholů. Své povídání prokládal reportážními filmy a fotografiemi s ukázkami horolezeckého vybavení (horolezeckými botami, cepíny, mačkami, rukavicemi apod.), které šly dětem z ruky do ruky.
Jako vystudovaný pedagog a zodpovědný průvodce se dětí ptal také na bezpečnost v horách a nenásilnou formou žáky edukoval. Připomněl jim také, že ani naše hory s nadmořskou výškou přes tisíc metrů není radno podceňovat a doporučoval užitečné vybavení, které by děti měly mít pokaždé s sebou, pokud se vydávají do hor. U žáků vzbudil i údiv, když po zmínce o omrzlinách na nohách horolezců v Himálajích podotkl, že omrzliny si snadno můžeme přivodit i na Šumavě.
O tom všem a řadě dalších témat pak besedoval i v podvečer v písecké knihovně s cca 80 diváky. "Tráva" opět vyprávění prokládal videoreportážemi ze svých úspěšných expedic na himálajské osmitisícovky (zdolal jich pět na pět prvních pokusů, a to bez kyslíku). Stejně jako dopoledne nebyla o zajímavé zážitky a zkušenosti nouze. Včetně té poslední velmi dramatické, bohudík se šťastným koncem. Z výšky 5 800 metrů Trávův tým zachraňoval nepálského šerpu a kamaráda za pomoci helikoptéry a dlouhého lana. Díky včasnému poskytnutí pomoci a zavolání leteckého transportu zachránili čeští horolezci nepálskému kamarádovi život.
Zajímavé bylo i Trávovo vyprávění o produkování a zajištění expedice českých bikerů, kteří se s koly nechali vyvést do výšky 6 tisíc metrů a odtud na nich podnikli sjezd do hlubokých údolí. Pro mnohé diváky při pohledu na záběry bikerů na hřebenech hor sjíždějících nepředstavitelně dlouhé a příkré svahy nejednou zatrnulo a tuhla přitom krev v žilách.
Během podvečerního setkání si mohli diváci také zasoutěžit o výpravnou publikaci Něha Himálaje od extrémního fotografa Petra Jana Juračky, na které se Tráva podílel se svou přítelkyní Miri, s níž společně doprovázejí výpravy do hor. Další vylosovaní si odnášeli nepálské kalendáře, které Tráva nafotil při svých expedicích, anebo tričko s očima Buddhy.
Honza Tráva – web
Honza Tráva – facebook
Rádi bychom poděkovali Městské knihovně Písek za dosavadní spolupráci na besedách, na které se snažíme zvát zajímavé hosty z různých oborů, a všem návštěvníkům setkání za zájem o vybraná témata.
Projekt veřejných besed Prácheňský TAM-TAM podpořilo v roce 2023 Město Písek ze svého grantového programu na podporu kultury a cestovního ruchu.
Prácheňský TAM-TAM – facebook
Prácheňský TAM-TAM – Youtube