Hlavní cenu festivalu v Písku vyhrál polský film Normální lidé
Hlavní cenu Mezinárodního festivalu studentských filmů v Písku, tedy Cenu Václava Kršky 2012 včera na slavnostním zakončení předal starosta města Ondřej Veselý a režisér Dušan Trančík. Tuto Grand Prix získal polský snímek Normální lidé. Filmový příběh příběh Daniela, který byl právě propuštěn z vězení a snaží se začít nový život, režíroval Piotr Zlotorowicz. Hlavní Cenu Václava Kršky dotuje písecká radnice 50.000 korunami. Při předání uvedl režisér a porotce festivalu Dušan Trančík, že tento film byl zcela jasným favoritem právě díky vyváženosti kvality scénáře, kamery i režie. Zdůraznil také, že tento film přesně postihuje problém doby, ve které žijeme.
Festivalová porota ve finále soutěže hodnotila 43 filmů z dvaceti tří zemí. V loňském festivalovém ročníku uspěli především mladí čeští tvůrci, v letošním roce se výrazněji prosadili nadějní filmaři ze zahraničních škol. Cenu za nejlepší hraný film získal jihokorejský režisér Kwak Či-hje za snímek Odpor bez násilí: aneb jak umlčet svou ženu, aniž bychom jí ublížili. Nejlepším dokumentem byl vyhlášen polský film o chápání smrti v dnešní době Navždy mladý, který režíroval Robin Lipo.
Cenu za nejlepší animovaný film obdržel český titul Zapomnění od Vítězslava Ureše, studenta právě písecké FAMO. V sekci handicapovaných tvůrců bylo klienty okolních ústavů přisouzeno první místo snímku O dudáčkovi ze Strakonic.
"Jsem spokojená, protože návštěvnost byla veliká. Přijela spousta zahraničních tvůrců, což nás vždycky moc těší," řekla ředitelka festivalu Vladana Terčová. Podle jejího prvního odhadu přilákal letošní festival asi nejvíc diváků ze všech ročníků. Podle ředitelky byl zájem o projekce i o doprovodný festivalový program s besedami, workshopy, koncerty a výstavami. Návštěvníci tak mohli objevit například Kavárnu Potmě na píseckém náměstí a novinkou byl i program v písecké čajovně, kde se vysílaly Minutové hry českého rozhlasu.
Do soutěže letos poslalo snímky rekordních 264 autorů; filmy na písecké přehlídce jsou různých žánrů, ale mohou být maximálně půlhodinové. Kromě finálových 43 filmů bylo v píseckém kině Portyč promítáno od pátku také desítky nesoutěžních filmů a také filmy handicapovaných tvůrců. V porotě zasedli scenárista, režisér a spisovatel Kim Jang-il z jihokorejské Národní univerzity umění (K-Arts), dokumentarista BBC a Chebů 4 Nick Gray, režiséři Filip Renč a Dušan Trančík a také vítěz loňské Grand Prix festivalu Jan Vejnar. Festival je úzce spojen se vznikem Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku. Její zakladatelé - manželé Vladana a Miloň Terčovi zorganizovali ve spolupráci s městem Písek a za přispění několika píseckých patriotů první ročník festivalu v roce 1997. Postupně se rozšiřovalo spektrum soutěžních filmů, ale také festivalových hostů a návštěvníků.