Filmová škola v Písku slaví dvacetiny a studentský „filmáč“ zase bude!
Skoro to už vypadalo, že se vyplnily chmurné předpovědi z jubilejního 15. Mezinárodního festivalu studentských filmů (MFSF) Písek, na jehož konci vloni probleskla zpráva, že je možná poslední. Ani do grantového programu města se jeho organizátoři v první výzvě nepřihlásili. Ale máme pro vás skvělou zprávu: Festival bude, jeho termín je víkend 21.-23. října a ve škole už se rozběhly velké přípravy… společně s chystáním oslav 20. výročí vzniku filmové školy v Písku, které na letošní září připadá.
PROGRAM OSLAV 20. VÝROČÍ ŠKOLY NAJDETE ZDE
Z „pradávné“ historie
V roce 1992 zakládá Miloň Terč dvouleté pomaturitní studium filmových oborů ve zlínských ateliérech, kde je od roku 1990 generálním ředitelem. Ke spolupráci získá řadu významných filmařů nejen z místních ateliérů, ale především z Prahy. Jsou mezi nimi osobnosti proslavené českou novou vlnou. Režisér Jan Schmidt, kameraman Miroslav Ondříček, Formanův dvorní fotograf Jaromír Komárek. K nim se připojují další. Arch. Jindřich Goetz, kameramani Emil Sirotek, Antonín Daňhel, střihač Josef Valušiak, zvukař Miloslav Hůrka a další. O rok později nastupuje do školy manželka Vladana Terčová a škola dostává profesionální vedení a řád. V roce 1995 bohužel přichází divoká privatizace. Manželé Terčovi zlínské Ateliéry i školu opouštějí, spolu s nimi drtivá většina pedagogů, a hledají další výzvu.
Vyvstává otázka co dál. Za tři roky existence školy se vytvořil fungující a činorodý kolektiv. Zaznívají z něj hlasy, volající po pokračování. Miloň Terč dostává několik nabídek pro nové sídlo školy. Ostrava, Třebíč, Praha. Jako písecký rodák a patriot se ale obrací na píseckou radnici s dotazem, zda by město mělo zájem o filmovou školu. Odpověď přichází od tehdejšího starosty – Terčova bývalého spolužáka – Toma Zajíčka a přednostu okresního úřadu Zdeňka Prokopce. Město o školu zájem má a škole nabízí volné prostory: krátce předtím dostavěný objekt, který měl sloužit jako OV KSČ – přezdívalo se mu KOKOS (komunistický kostel). A tak manželé Terčovi právě před dvaceti lety v Písku založili Vyšší odbornou školu filmovou. Dne 2. září 1996 se v občadní síni písecké radnice odehrálo slavnostní zahájení Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku. Slavnostního aktu vedle starosty města Písku Toma Zajíčka a dalších představitelů radnice jsou přítomni zakladatelé školy Vladana a Miloň Terčovi, pedagogové školy a významní hosté z řad filmových a televizních tvůrců, včetně slavného kameramana – a přítele Terčových – Miroslava Ondříčka.
Ve škole začíná působit i písecký rodák, scenárista píšící pro režiséra Karla Kachyňu Karel Čabrádek, herec, scenárista a dramaturg Jiří Bednář, oscarový architekt Karel Černý, další písecký rodák režisér Petr Skala, režisér Petr Kudela, dokumentarista Přemysl Staněk, režisér a animátor Pavel Kubant, prof. Josef Pecák, doc. Miroslav Urban, ing. Vojtěch Bubník, ing František Boška, Mgr. Miroslav Jedlička, PhDr. Viktor Kubík, PhD., Mgr. Tatjana Bílá a další. Po dvou letech museli studenti uvolnit prostory policii, a nakonec zakotvili v bývalé mateřské školce v Lipové aleji, kterou poté Terčovi odkoupili od města. „Stav té nemovitosti byl ovšem hrozný. To byla tragédie, jak to tu tehdy vypadalo,“ vzpomíná Miloň Terč. Postupně začali opravovat, rozšiřovat, a v roce 2004 pak vznikla škola druhá – Filmová akademie Miroslava Ondříčka.
Jaké ty začátky byly?
Miloň Terč vzpomíná: „Ve srovnání s dneškem byly podmínky pro natáčení velmi skromné, často až primitivní. Jako ateliér sloužila jedna z učeben. Problém nízkých stropů a osvětlení scény řešila soustava střešních latí, na kterých byly namontovány lampy… Musím ale říct, že filmy i v tak improvizovaných podmínkách vznikaly skvělé, zcela srovnatelné s dnešní tvorbou. Ostatně připadá mi, že tehdejší studenti měli většinou mnohem větší zaujetí pro obor, entusiasmus, se kterým se u těch dnešních setkávám spíše výjimečně…“
Osm let trvání vyšší odborné školy, osm let sbírání zkušeností se vzděláváním budoucích filmových profesionálů vyústilo ve snahu založit školu vysokou. Stalo se tak v roce 2004, kdy byla otevřena na základě udělení státního souhlasu a akreditace Filmová akademie v Písku. O rok později Miloň Terč přesvědčil Miroslava Ondříčka, aby jí propůjčil své jméno a stal se jejím patronem: „Nejdříve to odmítal, že pojmenovává se jen po mrtvých, ale pak byl naší škole skutečným patronem, zajímal se o studenty a jejich práce, rád a pravidelně sem jezdil.“
FAMO v Písku dnes umožňuje úspěšným absolventům Soukromé vyšší odborné školy filmové pokračovat v dalším studiu.
Pojďme slavit!
Oslavy 20. výročí začnou expozicí k historii i současnosti obou škol, kterou právě připravují studenti i zaměstnanci škol v domě U Koulí (akce je podpúorována Městem Písek) – návštěvníkům bude zpřístupněna v průběhu městské slavnosti. Další akce by měly pokračovat v létě (v jednání je možnost promítání na řece) a vyvrcholí během říjnového Mezinárodního festivalu studentských filmů, jehož téma zní: Cesta do prázdna. Do prázdna, které by měla vyplnit studentská tvorba.
Těšíme se na další skvělé filmy a na studenty, kteří budou tak jako dosud šířit povědomí o jednom krásném městě nad Otavou po celém světě.