Daisy 100: Sladovna otevře neobyčejnou živou výstavu v den nedožitých stých narozenin ilustrátorky Daisy Mrázkové
Jedinečný projekt Daisy 100 s podtitulem Čekárna na neděli zabírá celkem tři výstavní sály písecké Galerie hrou.
Dovolí malým i velkým návštěvníkům poznat osobnost, život i dílo Daisy Mrázkové, navštívit galerii obrazů a nahlédnout do kreativního ateliéru. Ateliér lze navštívit i samostatně a vyzkoušet si výtvarné techniky typické pro její tvorbu. Autorčiny knihy Můj medvěd Flóra nebo Haló, Jácíčku si svou jednoduchostí, ale zároveň hloubkou, promyšleností a výtvarnou precizností, získaly už několik generací dětí.
“Středobod výstavy tvoří kuchyně paní Daisy, ve které se snažíme co nejautentičtěji ukázat, jak to u Mrázků chodilo: v neděli sedávali kolem kulatého stolu, vyprávěli si příběhy, hráli divadlo. Zažili jsme to na vlastní kůži při plánování s vnukem Martinem a jeho ženou Renatou z Galerie Mrázek. Uvařili nám čaj a povídali jsme si o Daisy, zatímco vytahovali z půdy zapomenuté poklady: třeba originální vlastnoručně vyrobené loutkové divadlo,” vysvětluje jeden z kurátorů a ředitel Sladovny Adam Langer.
Každé písmeno mělo pro ilustrátorku svou barvu, každá obyčejná věc své tajemství, které mohou návštěvníci odkrývat a oživovat tak příběhy z jejího života. Zejména na vzniku expozice obrazů se podílela kurátorka Dominika Špalková. Galerie by měla reflektovat vrcholnou abstraktní tvorbu autorky. První část je seřazena chronologicky (1965-2008), následuje prostor se sérií Rozmývané pastelky. “Myslím, že abstrakce i pastelky jsou dětem blízké, stejně jako vyprávění příběhů, ke kterému mohou obrazy inspirovat. Protože se mnohdy jedná o jejich první kontakt s klasickým uměním, originálem, chceme dětem ukázat, že obrazy nejsou nuda, něco jim vzdáleného, právě naopak: jsou plné barev, fantazie, příběhů. Rádi bychom návštěvníky motivovali k vlastní tvorbě,” doplňuje Dominika.
Pod taktovkou Tomáše Novotného vznikl výtvarný ateliér, který si klade za cíl umožnit dětem přenést své nápady na papír pomocí technik typických pro tvorbu Mrázkové: akvarelu, tempery, akvarelových pastelek. Skrytě nese také poselství, že pokud si člověk – bez ohledu na věk – něco skutečně přeje a usiluje o to, může svého snu dosáhnout.
“Ústředním tématem ateliéru je touha, která je úzce spjatá s dětstvím Daisy. Už jako malá holčička si přála stát se umělkyní, k narozeninám i Vánocům vždy chtěla bloček a pastelky, snila o tom, že bude nosit malířský plášť a klobouk,” upřesňuje Novotný. V ateliéru budou k nahlédnutí její kresby z raného mládí, přechod do uměleckého světa děti zažijí obléknutím bílého pláště. “Jedná se o určitý rituální moment, na člověka dýchne důstojnost ateliéru, malířských stojanů, nekonečné možnosti prázdného papíru,” dodává Tomáš Novotný.
Součástí vernisáže, která se uskuteční přesně v den nedožitých stých narozenin známé ilustrátorky – tedy 5. 5. od 5 hodin a 5 minut odpoledne – bude i křest dosud nevydané knihy Akvarel pro nejmenší. Daisy 100 bude v písecké Sladovně k zažití do konce letních prázdnin, vstupenky najdete zde.